MarkaWorld.com

İAÜ’lü fizyoterapistler gelecek vaad ediyor…

İstanbul Aydın Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hanifegül Taşkıran, kamu ve özel hastanelerden rehabilitasyon merkezlerine, özel eğitim merkezlerinden kaplıca merkezlerine ve spor merkezlerine kadar çalışma alanı her geçen gün artan fizyoterapi ve rehabilitasyon alanının, insan yaşam süresinin giderek artması ve nüfusun yaşlanmasına paralel olarak gelecek vadeden meslekler içinde yer aldığını söylüyor.

İAÜ’lü fizyoterapistler gelecek vaad ediyor…
26 Mayıs 2017 - 9:03 'de eklendi ve 1526 kez görüntülendi.

Dünyada ve ülkemizde insan yaşam süresi giderek artıyor, nüfus da yaşlanıyor. Yaşlanan nüfus için bilimsel ve teknolojik gelişmelereparalel tedavi yöntemleri de ihtiyaç haline geldi. Dolayısıyla hem yaşlıhastalar, hem de doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle sakatlanan vehekim tarafından tanısı konup tedavisi belirlenen hastaların tedavisinde fiziktedavi ve rehabilitasyon uygulamaları önem kazanmaya başladı. İstanbul AydınÜniversitesi (İAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve RehabilitasyonBölümü Başkanı Prof. Dr. Hanifegül Taşkıran, artan ve yaşlanan nüfusun oluşansağlık problemlerinin giderilmesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon alanınınönemi artarken; bu alanda yetişmiş insanlara oluşan ihtiyacın da buna paralel olarakarttığını söylüyor.  Fizyoterapi ve rehabilitasyonalanının gelecek vadeden meslekler arasına girdiğine dikkat çeken Prof. Dr.Taşkıran, İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyonbölümünün bu gelişmeler paralelinde bir yaklaşım içinde olduğunu belirtirken;bu alanda hastaların ihtiyaç duyduğu programı planlayıp gerekli uygulamalarıyapacak sağlık personeli yetiştirdiklerini söylüyor.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanının yaralanma,hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğerdurumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarına yönelik bir tedaviprogramı sunduğunu belirten Prof. Dr. Taşkıran, bu alandaki eğitimin planlamave uygulamaya yönelik, temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırmametodolojisi, seminerler ve klinik çalışmaları kapsadığına işaret ediyor.

ÖĞRENCİLER FİZYOTERAPİ LABORATUVARINDA DENEYİM KAZANIYOR

İstanbul Aydın Üniversitesi fizyoterapi ve rehabilitasyonöğrencilerinin eğitim ve öğretim süreleri içerisinde, kendilerine verilecekolan teorik bilgileri eğitim laboratuvarlarında uygulayarak becerikazandıklarını kaydeden Prof. Dr. Taşkıran, İAÜ öğrencilerinin ikinci ve üçüncüsınıf bahar dönemi sonunda çeşitli sağlık kuruluşlarında klinik uygulamada veeğitim merkezlerinde yerinde uygulama ile becerilerini pekiştirerek fizyoterapive rehabilitasyon alanında yetkin kişiler olarak yetiştiklerine vurgu yapıyor.Fizyoterapi laboratuvarlarının son teknolojik gelişmelere uygun olarakkurulduğunu belirten Prof. Dr. Taşkıran, “Alet parkı öğrencilerimizin mezuniyetsonrası çalışma hayatlarında en çok kullanacakları cihazlardan oluşuyor.Günümüz koşullarında bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde olmasıgereken cihazların tamamı laboratuvarımızda yer almaktadır” diyor. 

FİZYOTERAPİSTLER İÇİN ÇALIŞMA ALANI GENİŞLİYOR

İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi veRehabilitasyon Bölümü’nün MF-3 puanıyla öğrenci alan 4 yıllık lisans eğitimprogramı olduğunu belirten Prof. Dr. Hanifegül Taşkıran, fizyoterapistlerin;üniversite hastaneleri, kamu ve özel hastaneler, poliklinikler, sağlıkocakları, rehabilitasyon merkezleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim merkezleri ve engelliokulları, hasta veya engeli olan kişilere yönelik merkezler, ortez-protezüniteleri, kaplıca merkezleri, termal oteller, belediyeler, sağlık merkezleri,spor kulüpleri ve spor merkezleri, huzur evi ve bakımevi, evde bakım hizmetleriveren kuruluşlar, endüstri alanları, okullar, fitnes merkezleri gibi geniş birçalışma imkanları olduğu bilgisini paylaşıyor. Prof. Dr. Taşkıran, Altı Nokta Körler Vakfı, Türkiye Kas HastalıklarıDerneği, Evde Bakım Derneği’ne ait merkezler ve otellerin hidroterapiünitelerinin de fizyoterapistlere ihtiyaç duyduğuna işaret ediyor.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İLGİ GÖRÜYOR

Prof. Dr. Hanifegül Taşkıran, İstanbul AydınÜniversitesi’nde geleceğin mesleklerinden biri olan Fizyoterapi veRehabilitasyon bölümünü birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci sıradatercih ederek ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonucu yerleşenöğrencilere, yerleşme sırasına bakılmaksızın yasal öğrenim sürelerince yüzde30’luk ‘Destek Bursu’ verildiği bilgisini paylaşırken; fizyoterapi verehabilitasyon alanının üniversite bünyesinde yer alan yüksek lisans programlarıiçerisinde en fazla ilgi gören programlardan biri olduğunu da sözlerineekliyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER