MarkaWorld.com

HALIDAKİ RENK VE DESENLERİN İNSAN PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

HALIDAKİ RENK VE DESENLERİN İNSAN PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ
22 Ocak 2016 - 10:30 'de eklendi ve 2914 kez görüntülendi.

Mekanların en önemli dekorasyon unsurlarından biri olan halıdaki renk ve desenler de bu ölçüde insanları etkilemektedir. Halıdaki renk ve desenler birbirleriyle bütünleşmeli, renk tonlamalarıyla ahenk sağlanmalıdır.

renk_2

Renklerin insan psikolojisini ve yaşam enerjisini doğrudan etkilediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bundan dolayı, mekanların dekorasyonunda kullanılan renkler çok büyük önem taşımaktadır. Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz ofislerimizde dikkati daha çok sağlamayı ve işimizi daha keyifli hale getirmeyi, evlerimizde ise günün yorgunluğunu unutarak, rahat ve huzurlu bir ortam yaşamayı kim istemez ki… Renkler ile kişilik yapımız birbirine bağlantılı olduğundan, duvarlarımızda, eşyalarımızda ya da halılarımızda yanlış renk kullanımı psikolojimizi olumsuz yönde etkiler. Bazı mekanlara girdiğimizde kendimizi mutlu, huzurlu ve rahat hissederken, bazı mekanlarda mutsuz, gergin ve sıkıntılı hissetmemiz bundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden renklerin anlamlarını ve bizi hangi yönde etkilediğini bilmemiz gerekir. Mekanlarımızda, dışarıdan nasıl biri olarak görünmek istiyorsak, o kişiliği yansıtan renkleri tercih etmeliyiz. Ayrıca renkler kullanıldığı mekana estetiklik katar. Bu yüzden dekorasyondaki öğeler arasında uyum sağlanmalıdır. Aksi durumda mekanda karmaşıklığa sebep olur.

Mekanların en önemli dekorasyon unsurlarından biri olan halıdaki renk ve desenler de bu ölçüde insanları etkilemektedir. Halıdaki renk ve desenler birbirleriyle bütünleşmeli, renk tonlamalarıyla ahenk sağlanmalıdır.
Dekorasyonunuzu daha bilinçli dizayn etmeniz ve halılarınızı daha kolay seçebilmeniz için, mekanlarda kullanılan renklerin etkilerini araştırdık.

renk_6

Yatak odası: 
İnsanların dinlendiği, uyuduğu, kitap okuduğu bu mekanda, rahatlık, sükunet, yumuşatma ve sakinleştirme etkileri olan mavi, turkuaz, açık mor, açık yeşil, bej ve dinlendirici kahve tonlarında halılar kullanabilirsiniz. Böylelikle uyku problemlerinizi azaltabilir, saflığı ve temizliği çağrıştıran beyaz çarşaflar, yatak örtüleri, halı ve perdeler kullanarak rahat uyuyup, dinlenmiş bir sabaha uyanabilirsiniz. Özellikle uykusuzluk problemi olan kişiler, pembe ve mor renk tonlarındaki halıları tercih etmelidir. Çünkü, bu tonlar uyku getirir. Moru fazla kullanmak melankoliyi artırabilir bu yüzden aşırıya kaçmamak gerekir. Kırmızı da dinamik ve hareketli bir renk olduğu için, kırmızı bir halı, yatak odasında gerginlik yaratarak uykuyu kaçırabilir.

Giyinme odası: 
Güne merhaba dedikten sonra kullandığımız giyinme odasında, güneş sarısı, bal rengi tonları, turuncu, pembe gibi “Günaydın dünya” demek için neşe saçan renkte halılar çok uygundur. Kirli beyaz, ışığı yansıtır ve güne başlamak için gerekli olan enerjiyi verir. Sıcak renkler, dış dünyadan uzak, duygusal ve özel bir oda yaratır. Bundan dolayı, bu renkte halıları kullanabilirsiniz.

renk_4

Mutfak ve yemek odası: 
Yemek pişirilen, depolama yapılan, yiyecek hazırlanan ve servis yapılan bu mekanlardaki halılarda, sağlık ve doğayı çağrıştıran, güven ve huzur veren, taze yiyeceği temsil eden yeşili, sarı ve tonlarını, canlılık ve güven veren turuncuyu, kırmızının alt renklerini, pembe ile yeşil ve kırmızı ile turkuaz renklerinin kombinasyonlarını kullanmak, lezzetli yemeklerin zevkle yapılmasının yanı sıra, beyninizdeki tat alma lobunuzu da harekete geçirerek ruhsal doyumu sağlayacaktır. Kırmızı, turuncu ve sarı tonları hızlı yemek yemeği ve bir an önce kalkmayı sağlayabilir. Dolayısıyla eğer iştah probleminiz yoksa hatta kilo sorunu yaşıyorsanız, bu renkte halıları kullanmamalısınız. Mavi rengin iştahı bastırdığına ve nabzı düşürdüğüne yönelik çalışmalar olduğundan, bu alanlar için mavi ve tonlarındaki halıları tercih edebilirsiniz.

Oturma odası, misafir odası: 
İsminden de anlaşılacağı gibi oturulan, sohbet edilen, dinlenilen ve tele-vizyon seyredilen bu mekanlardaki halılarda, gözü dinlendirmesi, huzur vermesi ve stres atmayı sağlaması nedeniyle açık maviyi, beyaz ile sıcak renkleri ve dinamik yeşil tonlarını kullanabilirsiniz. Yeşil iyileştirici özelliktedir, şifanın rengidir. Dolayısıyla, evinizde terapi odanız varsa, orada da yeşil renk halı kullanabilirsiniz. Pembe mutluluk, sevinç veren bir renk olduğundan, pembe bir halıyı, oturma odası ve salonda kullandığınızda, misafirlerinizle keyifli sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.

renk_3

Çalışma odası ve toplantı salonu: 
Çalışmalar yapılan bu mekanlarda kullanılacak halılar için, gücü temsil eden, konsantrasyonu, otorite sağlayan siyah ve kontrast renkleri, rahat, tepkisiz hissettiren mor ve açık tonları, rahatlatıcı etkisi olan kahverengiyi ve diplomatik etkisi sebebiyle laciverti tercih edebilirsiniz. Sarı da çok yoğun tonlarda kullanılmadıkça, çalışma odaları için uygun bir renktir. Ofisle ilgili yapılan bir çalışmada, duvar rengi turuncu ve kırmızı olduğu zaman insanların daha dikkatli çalıştığı, daha az tekrar yaptığı; mavi duvar rengi olduğunda ise dikkatlerini kırmızı renk kadar uzun süreli veremedikleri ve daha kısa süreli yazı yazabildikleri görülmüştür. Bundan dolayı turuncu ve kırmızı renkli halıları çalışma odalarınızda kullanabilirsiniz.

Çocuk odası: 
Çocuklar ne kadar hareketlidir hepimiz biliriz. Konsantrasyonları çeşitli uyaranlarla hemen dağılmaktadır. Bu sebeple çocuk odalarında kullanılacak halılarda, dikkati ayakta tutan, enerji, hareket ve canlılık veren, kan dolaşımını hızlandıran turuncu, kırmızı, sarı ve yeşilin tonları ile aydınlık ve dinamik bir seçim yapılması, çocuğun oyun ve hayal dünyasını harekete geçirir. Eğer çocuğunuzun hareketliliğinden çok şikayetçiyseniz, sakinleştiren mavi tonları ve bej rengi halıları kullanabilirsiniz. Bu sebeptendir ki, özellikle hareketliliğiyle kızları geçen erkek çocukları için mavi renkli giysiler, mobilyalar ve halılar tercih edilmektedir. Bebek odaları için, pastel tonlarda halılar uygundur. Ayrıca, açık sarı, açık pembe, açık mavi, açık yeşil, mor gibi renkleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle çocuk çalışma odalarında sarı renk halılar kullanılmalıdır. Çünkü sarı, insanı mutlu eden bir renktir ve dikkati arttırır. Çocukların dikkatini arttırdığı için, hem öğrenmelerini kolaylaştırır, hem de mutlu olarak öğrenmelerini ve öğrendiklerini kolay unutmamalarını sağlar.

renk_5

Koridor, bekleme salonu ve antre: 
Beklenilen, geçilen ve oturulan bu mekanlardaki halılar için, kendine güven duygularını harekete geçiren ve huzur veren gül rengi, şeftali, mor ve açık tonlar doğru seçim olacaktır.

Banyo: 
Banyolarınızda kullanacağınız halılarda, rahatlatıcı renkler olan turkuaz ve moru tercih edebilirsiniz. Ferah ve temiz görünmesi için mavi ve beyaz renkte halılar da kullanabilirsiniz.

 

halionline_yatay_banner

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER