MarkaWorld.com

Everest’te turistik anıtlara yazı yazanlar kara listeye alınacak

Everest adıyla bilinen ve dünyanın en yüksek zirvesi olan Zhumulangma’da ziyaretçilerin turistik mekânlardaki anıtlara yazılar yazması ve resim çizmesi yerel hükümeti harekete geçirdi.

Everest’te turistik anıtlara yazı yazanlar kara listeye alınacak
22 Haziran 2016 - 13:13 'de eklendi ve 1320 kez görüntülendi.

Her yıl Mayıs ayında başlayan turizmin altın sezonunu yaşayan Zhumulangma’da ziyaretçilerin yoğunlaşmasıyla birlikte, uygunsuz davranışları da sıkça görülüyor.

Bölgedeki Gawula dağı, Zhumulangma ana kamp bölgesi gibi başlıca turistik mekânlarda bulunan anıtlara yazılar yazılması ve resim çizilmesi üzerine yerel hükümet kara liste sistemi uygulamaya başladı. Bu turistlerin isimlerinin yerel basında yayınlanarak bu eylemlerin önünün kesilmesi amaçlanıyor.

Dünyanın en yüksek zirvesi olan Zhumulangma, 8848,13 metre yüksekliğindeki Himalaya Dağları’nın ana dağı. Zhumulangma, Çin ve Nepal sınırında yer alıyor. Yılın dört mevsiminde karlarla kaplı olan dağda bulutların arasında gezildiğinde, ilgi çekici kar ve buz manzaraları ile karşılaşmak mümkün.

Rakımı 5 bin metreyi aşan Zhumulangma ana kamp bölgesi, dağın ziyaretçilere açık bölümü. Dolayısıyla burada doğa dostu muameleler teşvik ediliyor, ancak ziyaretçilerin yoğunlaşmasıyla birlikte, uygunsuz davranışların görülme sıklığı da arttı. Örneğin, bazı ziyaretçiler, Zhumulangma ana kamp bölgesinde yer alan ve Zhumulangma karakterlerinin kırmızı renkle yazıldığı anıtın üzerine siyah renkle kendi isimlerini yazarak, karikatürler çizdi. Bazı ziyaretçilerin de rakımı 5 bin 135 metre olan Wulazhu Dağı’ndaki birtakım noktalarda “Ben burayı gezdim” gibi yazılar yazdıkları tespit edildi. Dingri ilçesi Turizm İdaresi yetkilisi Zhuma, bu konuda şunları kaydetti:

“İdaremizde görev yapan bazı personel düzenli olarak bu yazıları silmeye gidiyor. Taş anıtlardaki uygunsuz yazılar ve resimlerin her birini silmeye çalışıyoruz, ancak biz sildikten hemen sonra bu yazıların yenileri geliyor. ”

Edinilen bilgilere göre, 2015 yılında Zhumulangma ana kampında 60 bini aşkın yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlandı. Bazı ziyaretçilerin uygunsuz davranışları, Zhumulangma’da çevre koruması açısından yetkililere büyük yük getirdi.

Zhumulangma’da 30 kişiden oluşan idari personel her gün bilet satma ve çevre koruma gibi görevlerinin yanı sıra, yazı ve resimleri silmeye de her gün zaman ayırmak zorunda. Dingri Turizm İdaresi yetkilisi Zhuma, daha etkili tedbir alacaklarını kaydederek, sözlerine şunları ekledi:

“Öncelikle kara liste sistemi uygulayacağız. Yılın başından bu yana, uygunsuz davranışlarda bulunanların isimlerini yerel basında açıklayacağız. İkinci olarak da ziyaretçilerin yazı veya resimler çizmeleri için bir duvar dikeceğiz. Böylece bu sorunu kökünde çözebiliriz. Böylelikle ziyaretçilerin bu ihtiyacını da karşılamış olacağız. Gezilerde uygun davranışları teşvik ederek, dünyanın en yüksek zirvesinde çevreyi korumak için etkin çaba harcamaya devam edeceğiz.” Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

 

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER