MarkaWorld.com

Emekliler ve kiracılar için artık ev sahibi olma vakti…

Geçmiş yıllarda bir birey için emekli olmak; gelecek ikramiyeyle alınacak ev anlamına gelirdi ve emeklilik ikramiyesine birikmiş parasını ekleyenler, rahatlıkla bir ev sahibi olabiliyordu. Fakat günümüzde emeklilik ikramiyesiyle belirli bir bütçeye ulaşanlar yine bankaların kapısını çalmak zorunda. Bankalarda da emekli maaşının en fazla 10 katına kadar kredi çekebilen vatandaşlar, günümüz şartlarında ev almak için yeterli miktara ulaşamıyor. Öte yandan ülkemizde yaklaşık 23 milyon hanenin 8,5 milyonu kiracı konumunda. Çoğunlukla orta ve alt gelir grubunda bulunan bu 8,5 milyon hanenin peşin para ile ya da kredi kullanarak ev sahibi olabilmesi gerçekten çok zor.

Emekliler ve kiracılar için artık ev sahibi olma vakti…
21 Nisan 2017 - 9:52 'de eklendi ve 1445 kez görüntülendi.

Ülkemizde yaklaşık 23 milyon hanenin 8,5 milyonu kiracı konumunda. Çoğunlukla orta ve alt gelir grubunda bulunan bu 8,5 milyon hanenin peşin para ile ya da kredi kullanarak ev sahibi olabilmesi oldukça zor. Kiracıların yanına birde emeklileri eklersek rakam hızla büyüyor. Çünkü geçmiş yıllarda bir vatandaş için emekli olmak; gelecek ikramiyeyle alınacak ev anlamına gelirdi ve emeklilik ikramiyesine birikmiş parasını ekleyenler, rahatlıkla bir ev sahibi olabiliyordu. Ancak günümüzde çark böyle dönmüyor. Emekli maaşının en fazla 10 katına kadar kredi kullanabilen emekliler, yine bankaların kapısını çalıyor. Dolayısıyla bu iki grubun konut alabilmesi için yeni yöntemler şart.

birevim_2

Çiftçi: Birevim olarak emeklilerin hayalleri için çalışıyoruz

Bu bilinçle gayrimenkul sektöründe inovatif uygulamaların en güzel örneklerinden biri olan Birevim, geliştirdiği yöntemlerle müşterilerine Türkiye’nin her bölgesinden istedikleri evi alma şansı sunuyor. Orta ve alt gelir grubunun yanı sıra emeklilerinde kolaylıkla ev sahibi olmalarını için tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modelini geliştiren Birevim, ev sahibi olmak isteyenlerin tasarruflarını faizsiz bir modelle yapmalarını sağlayarak hedeflerine daha kısa sürede ulaşmalarına imkan tanıyor. Birevim olarak emeklilerin kredi kullanmadan kiracılık günlerini geride bırakmaları için çalıştıklarını söyleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, “Şimdilerde emekli olup, emekli ikramiyesiyle ev sahibi olmak neredeyse hayal… Emekliler ikramiyesini almış olsalar dahi bu ikramiyenin yetersizliğinden dolayı karşılarına çıkan kredi yollarından kaçamıyorlar. Maalesef, şartlar emeklileri ikramiyeyi peşinata sayıp yeni bir borcun altına sokmaya zorluyor. Hayat kısa olmasına rağmen çoğumuz bir ömür boyunca bir ev sahibi olmak için çabalıyoruz. Oysa bir ev sahibi olmak için bir ömür beklenilmemeli. İnsan, çalışırken bir ev sahibi olmak için adım atmalı, emekli olduğunda ise borç harçla uğraşmayıp hayatın kalanını rahat yaşayabilmeli. Bu farkındalıkla Birevim olarak emeklilerin; peşinatlı ya da peşinatsız, tamamen faizsiz ve hiç fark ödemeden, 10 aydan 240 aya kadar taksitlerle kolaylıkla ev sahibi olabilmelerine destek oluyoruz. Böylelikle emekliler de Birevim’in özgün yöntemleriyle, ev kredisine ihtiyacı olmadan, faizsiz ev kredisi veren bankaları araştırmadan, ev satan firmaların sunduğu sınırlı seçeneklere bağlı kalmadan ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor” dedi.

birevim_3

“Bireylerin küçük birikimleri ülke ekonomisine kazandırılıyor”

Öte yandan kiracıların da ev sahibi olmaları için yoğun olarak çalıştıklarını söyleyen Çiftçi, “ ‘Bir evim olsun’ diyen herkesi tasarrufa dayalı ev alma modeliyle kolaylıkla ev sahibi yapan Birevim olarak, bu yöntemi tercih eden ailelerin, yalnızca satın aldıkları evin değerini ödeyerek, tamamen faizsiz bir şekilde ev sahibi olmalarını sağlıyoruz. Faizin girmediği bir tasarruf şekliyle milyonlarca aile tasarruf yaptığı zaman hem ihtiyaçlarını kolaylıkla gidermenin konforunu yaşıyorlar, hem de ülke ekonomisi bu durumdan olumlu etkileniyor. Tasarruf yapıldığında, bireylerin küçük birikimleri ülke ekonomisine kazandırılıyor. O küçük birikimler yeri geliyor büyük ihtiyaçları gideriyor, ülke ekonomisi için can suyu olabiliyor. Bu yöntemle bireyler ekonomik anlamda güçlenerek almak istedikleri evi kolaylıkla alabiliyorlar.”

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER