DÜNYA DEVİ ECCO’NUN BOYACI SANDIĞINDAN GELEN PAZARLAMA BAŞARISI

DÜNYA DEVİ ECCO’NUN BOYACI SANDIĞINDAN GELEN PAZARLAMA BAŞARISI
25 Ocak 2016 - 15:05 'de eklendi ve 2706 kez görüntülendi.

Danimarkalı ECCO, Türkiye’deki mağazalarında uygulamaya koyduğu “Sihirli Ayakkabı Boya Sandığı” projesiyle ayakkabı bakım ürünleri satışlarını %400, ayakkabı satışlarını ise %41 artırdı. Proje, genel müdürün mağazalara geleneksel Türk ayakkabı boyacı sandığı koyma fikriyle ortaya çıktı.

ecco_3

Dünyanın ikinci büyük ayakkabı üreticisi ECCO, mağazalarında büyük bir pazarlama projesine imza attı. “Sihirli Ayakkabı Boya Sandığı” projesiyle Türk kültürünün geleneksel motiflerinden olan ayakkabı boyacı sandıkları şık İskandinav tasarımlı ECCO mağazalarına yerleştirildi. Proje ilk olarak Özdilek AVM’deki ECCO mağazasında daha sonra tüm ECCO mağazalarında uygulanmaya başlanırken aynı zamanda ECCO müşterilerine ücretsiz ayakkabı bakımı sunuldu. Uygulama müşteriler tarafından büyük ilgi görünce bu ilgi satışlara da yansıdı ve ortaya kısa sürede bir marketing başarısı çıktı.

ECCO markasını müşteri gözünde farklılaştırmayı, müşterilerinin mağazada geçirdiği süreyi uzatmayı ve marka bağını artırmayı hedeflediklerini belirten, ECCO Türkiye Genel Müdürü Deniz Necati Erda proje ile ilgili şunları söyledi: “ECCO, ayakkabılarında ve mağaza tasarımlarında İskandinav tasarımının şıklığını ve sadeliğini yansıtıyor. “Sihirli Ayakkabı Boya Sandığı” ile dünyaca ünlü mağaza tasarımımızı yerel kültürün öğeleriyle başarılı bir şekilde birleştirdik. Bu aynı zamanda dünyadaki ECCO mağazaları içinde bir ilk oldu.

ecco_2

Projeyle; aylık 79 adetlik ayakkabı bakım ürünleri satış sayımız 266’ya yükseldi. Öncesinde ayakkabı başına 2 ayakkabı bakım ürünü satılırken bu oranı % 200 arttı. Ayakkabı bakımı yaptıran müşterinin mağazada kalma süresi ise ortalama 5 dakika arttı. Biz de bu süreyi müşterilere ECCO markası, kültürü ve ürünleri hakkında bilgi vermek için başarılı bir şekilde kullandık. Ortalama 200 Euro’luk bir bütçeyle hem marka bilinirliğimizi hem de marka bağlılığını artırarak ECCO’yu tüketici gözünde farklılaştırma konusunda önemli bir gelişme gösterdiğimizi düşünüyoruz. ”

 

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER