MarkaWorld.com

Dijitalleşmeye giriş için kompakt rulman ünitesi

Konfigüre edilebilen FAG VarioSense rulmanları makineleri izliyor.

Dijitalleşmeye giriş için kompakt rulman ünitesi
31 Mart 2017 - 14:05 'de eklendi ve 1573 kez görüntülendi.

Dijitalleşme dünyasına giriş artık çok kolay: Standart bir rulmandan ve bir sensör grubundan oluşan FAG VarioSense rulmanları, makineleri ve süreçleri izlemek için tek bir kompakt ünitede birçok sensör sinyali üretiyor. Sensörlerin sunduğu birbirinden farklı ölçüm değerleri, standart bir üründe spesifik uygulamalara uyarlanabilir.

Rulmanın maruz kaldığı yüklerin ve yer değişimlerinin ölçülmesi, hem süreçleri, hem de makinenin durumunu değerlendirmede kullanılabilecek ideal bir yöntem. Ancak net bir dijital resim elde edebilmenin temel koşulu, ölçümün hassasiyeti ve ölçüm sayısının fazlalığıdır. Bu gelişmeler ışığında Schaeffler, Hannover Messe 2017 fuarında, konfigure edilebilir FAG VarioSense rulmanlarını tanıtıyor. Bu rulmanlar, uygulamada kullanılmak üzere belirli bir kombinasyonda ölçülen değerlerin kaydedilmesine imkân veriyor.

Bu iş için, Schaeffler’in mekatronik geliştiricileri, kesit yüksekliği sadece 7 mm olan halka şeklinde bir kovan içine birçok sensör entegre ediyor. Bu sayede bu sensör grubu, dönen bir mil keçesiyle neredeyse aynı yeri kaplıyor. Kolay montaj için, sensör kovanı, rulmanın dış bileziğine, sensör halkası ise rulmanın iç bileziğine sabitleniyor. Böylece, kompakt bir ünite ortaya çıkıyor.

Müşteriler, diledikleri gibi sensör kombinasyonları oluşturabilirler

Sensör grubunun en dikkat çekici özelliği, ölçülen değerlerin sayısının ve kombinasyonunun müşteri tarafından her bir uygulama için bağımsız olarak belirlenebilmesi. Hâlihazırda ölçülebilen değer aralıkları şöyle:

Sıcaklık aralığı, -40°C ilâ +125°C arasında

Devir hızı, dönme yönünün tespit edilmesi de dâhil, dakikada 17 bin devire kadar

Devir sayısı veya pozisyon için, 56-96 impuls/devir (boyuta bağlı olarak)

Uzun dönemli trend belirleme için titreşim sinyalleri

Maksimum radyal mil yer değişimi için 1 mikron (µm) çözünürlük.

Rulmandaki radyal mil yer değiştirmenin ölçülmesi, sensör rulmanının maruz kaldığı radyal rulman kuvvetinin bilgisayar tarafından belirlenmesine imkân veriyor.Spesifik aktarma organları halihazırda Schaeffler Bulutunda bir Bearinx hesaplama yazılımı algoritması olarak mevcutsa, diğer rulmanların ve dişliler gibi makine bileşenlerinin maruz kaldığı kuvvetler ile yer değiştirmeler ve hatta tork da, bu verilerden yola çıkarak dolaylı olarak belirlenebilir. Bu da, makinelerde ve ekipmanda kullanılan süreç parametrelerini izlemek için en önemli değerlerin bilinmesi ve böylece kullanıcıya ciddi ek avantajlar sağlanması anlamına geliyor. Örneğin, aşırı yükleme kolayca kaydedilebilir, torklar sınırlandırılabilir ve gerekirse tahrik ünitesi kapatılabilir.

Özetle, VarioSense rulmanlarındaki sensör bileşenleri temel olarak tahrik ünitelerini kontrol etmek, rulmanlar, dişliler gibi makine elemanlarının kalan çalışma ömürlerini hesaplamak ve prosesleri izlemek için kullanılabilir. Sunulan sensör yuvası, ölçülen diğer değerlerin de gelecekte müşteriye özel uygulamalara entegre edilebilmesine olanak sağlar.

Standart bir üründe üniversal uygulama yelpazesi

VarioSense rulmanlarının ilk serisi, son derece sık kullanılan 6205 ilâ 6210 serisi bilyalı rulmanları için pazara sunuldu. VarioSense rulmanları, güç kaynağı, sinyal işleme ve ağ bağlantısı için bir ara yüz kutusuyla birlikte tedarik ediliyor. Rulmanlar 4,5 V ilâ 30 V gibi çok geniş bir voltaj aralığında kullanılabiliyor.

Müşterilerden gelen çok sayıda proje talebi, konfigüre edilebilir sensör rulmanlarının ne kadar çeşitli uygulamada kullanılabileceğini kanıtlıyor. Beyaz eşyalar, pompalar ve elektrik motorlarından, ziraat ve inşaat makinelerinin, elektrikli araçların, forkliftlerin ve diğer makinelerin tahrik ünitelerine, rüzgar türbinlerindeki uygulamalardan konveyör ve asansör teknolojisine kadar sektör çeşitliliği adeta sınırsız. Bu da makinenin tamamen ağ bağlantılı olmasının ya da merkezi kontrol kademesine ağ bağlantısı olmasının mutlaka gerekmediğini gösteriyor. Üreticiler, yerel olarak kontrol edilen bir makineden alınan ölçüm değerlerini kullanarak kontrol döngülerini kapatmanın sağlayacağı ek veya rekabetçi avantajları değerlendirmek isteyebilir (örneğin, konum kontrolü amacıyla veya fazla yüklenme olduğunda ya da sıcaklık kabul edilemez bir düzeye çıktığında üniteyi kapatmak amacıyla).

Schaeffler, endüstriyel mobilitede (örneğin forkliftlerde) ya da elektrikli küçük motosikletlerde kullanılan elektrik motorları gibi spesifik projeler üzerinde çalışıyor. Bu gibi uygulamalarda rulmana entegre edilen ve çevre etkilerine karşı da korunmuş sağlam bir sensör kullanılması özellikle çok önemli. Burada hızın kaydedilebilmesi için gerekli en önemli unsur, kapalı yerel kontrol devreleri. Motor/şanzıman kaplinlerinde yükü kaydetmeye yönelik projeler sürdürülüyor. Motor akımını kullanmak yerine, rulmandaki ölçüm noktalarının kaydedilmesi çok daha hızlı ve direkt sonuç verecek ve aktarma organlarındaki esneklikten de etkilenmeyecek. Bu uygulamalarda, yük verisi sınıflandırması ve kalan çalışma ömrü hesaplanıp bir bulut bağlantısıyla iletilebilir.

***

rulman_3FAG VarioSense rulmanları, rulman konumlarının ve makine ile süreç parametrelerinin “dijitalleştirilmesi” için çok ekonomik ve doğrudan bir çözüm sunmaktadır.

rulman_2

Bu iş için, Schaeffler’in mekatronik geliştiricileri, kesit yüksekliği sadece 7 mm olan halka şeklinde bir kovan içine birçok sensör entegre etmiştir. Dolayısıyla bu sensör grubu, dönen bir mil keçesiyle neredeyse aynı yeri kaplar. Böylece, kompakt bir ünite ortaya çıkar.

FAG VarioSense için gelen çok sayıda proje talebi, bu konfigure edilebilir sensör rulmanlarının ne kadar çeşitli uygulamada kullanılabileceğinin kanıtıdır. Bu da, makinenin tamamen ağ tabanlı olmasının mutlaka gerekmediğini göstermektedir. Bir çok üretici, yerel olarak kontrol edilen bir makineden alınan ölçüm değerlerini kullanarak kontrol döngülerini kapatmanın sağlayacağı ek veya rekabetçi avantajları değerlendirmek isteyebilir.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER