MarkaWorld.com

Çin Büyükelçisi Kayseri tarihine hayran kaldı…

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kayseri’yi ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Çin-Kayseri işbirliği için geldiği kentin 5 bin yıla uzanan tarihini öğrenince adeta büyülendi.

Çin Büyükelçisi Kayseri tarihine hayran kaldı…
05 Mayıs 2017 - 17:39 'de eklendi ve 1952 kez görüntülendi.

Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen Kayseri ile dünyanın en güçlü ekonomilerinden Çin’i bir araya getirecek projelere ilk adımı atmak üzere beraberindeki Çinli işadamlarıyla kente gelen Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, kent tarihini de yakından tanıma fırsatı buldu.

kayseri_2

Kayseri’nin Türkiye ekonomisi için önemli bir merkez olduğunu bildiklerini ifade eden Büyükelçi Yu Hongyang, “Yapılacak işbirlikleri öncesi Kayseri’nin 5 bin yıl öncesine uzandığını öğrendiğimiz tarihini de yakından tanımak istedik. Danıştığımız kişiler kent tarihini birebir yaşayabilmemiz için bizi Tarihi Kayseri Mahallesi’ne getirdi. Tarihe sahip çıkıldığını görmek gerçekten çok hoşumuza gitti. Burada hem kent tarihi hem de mekan hakkında geniş bilgiler aldık. Benimle birlikte gelen heyet de Kayseri tarihinden adeta büyülendi. Umarım bu tarih aynı şekilde korunmaya devam eder. En yakın zamanda yeniden kenti ziyaret edeceğim” dedi.

kayseri_3

Kayseri Mahallesi Yönetim Kurulu Üyesi Talha Erkek’le birlikte mahalleyi gezen büyükelçi ve heyete, çay ve Türk kahvesi ikram edilirken, heyetteki bazı üyelerin fincanlarını kapatarak fal baktırmaları ise keyifli görüntülere sahne oldu.

Ziyaret, Büyükelçi Yu Hongyang’ın çini işçiliğinin yansıtıldığı hediyeleri sunmasıyla sona erdi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER