BAŞARILI IŞIKLILAR’IN NEW YORK ÇIKARTMASI

BAŞARILI IŞIKLILAR’IN NEW YORK ÇIKARTMASI
27 Ocak 2016 - 10:03 'de eklendi ve 2355 kez görüntülendi.

Eğitimde güvenin sembolü olan Işık Üniversitesi, uluslararası alandaki işbirlikleri ile öğrencilerine yurtdışında eğitimin kapılarını aralıyor. Işık Üniversitesi ile işbirliği yapan New York İnstitute of Technology University (NYIT) bu işbirliği çerçevesinde Işık Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay’ı ve Işık’ın her fakültesinin en başarılı öğrencilerini bir hafta misafir etti. Üniversite bünyesinde kurulan Işık Onur Konseyi üyesi öğrencilerinin “Rektörle Bir Hafta” programı çerçevesinde New York Teknik Üniversitesi’nde incelemelerde bulunan 15 öğrenci, yurtdışında çeşitli branşlarda yapılan çalışmaların içinde yer aldı.

isik_2

Işık Üniversitesi’nin beş fakültesinin her sınıfının birincisi Onur Konseyi öğrencileri, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay önderliğinde NYIT’nin misafiri olarak bir haftalarını New York’ta geçirdi. Öğrencilerin önemli bir deney şansı elde ettiğine dikkat çeken Rektör Tekinay şunları söyledi:

“Bu öğrencilerimiz, NYIT de ilgili birimlerle, akranları ve hocaları ile görüşüp uluslararası kültürü yaşadı. NYIT’de ve New York Şehrinde kültürel etkinliklere katılıp görgü ve becerilerini geliştirdiler. Böylece başarılı öğrencilerimizi sadece mezuniyette değil, birinci sınıftan itibaren ödüllendirmiş olduk. Bu tür olanaklarla öğrencilerimize yurt dışında yüksek lisans, staj, değişim, yaz okulu, kamp gibi olanaklar sunarak mezunlarımızın çok kültürlü, uluslararası dünya sahnesine verimli olacak uyumlu ve değerli bireyler olmasını mümkün kılıyoruz. 21. yüzyılın “iyi insanının” küresel kalite standartlarında yetişmesi gerektiğine inanıyoruz. Öğrencilerimizin akademik başarılarını gezerek, görerek, eğlenerek kutlarken bir taraftan da değişik kültürleri yaşayarak paylaşmalarını sağlıyoruz.”

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan New York Teknoloji Üniversitesi (New York İnstitute of Technology) (NYIT) ile işbirliğine giden Işık Üniversitesi, başarılı öğrencilerine NYIT’te burslu olarak yüksek lisansa hızlı kabul imkanı sağlıyor. İki üniversite arasında Rektör Tekinay ve NYIT Başkanı Prof. Edward Guiliano’nun imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde geçtiğimiz aylarda New York Teknoloji Üniversitesi (NYIT) Rektörü Prof. Rahmat Shoureshi Türkiye’ye gelerek Işık Üniversitesi’nde temaslarda bulunmuştu.

NYIT ile Işık Üniversitesi arasındaki işbirliği anlaşmasını somut adımlarla etkinleştirdiklerini belirten Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, “Öğrencilerimizin 3. yıllarında NYIT yüksek lisans programlarına erken kabulünü, böylece 4. yıllarında ortak dersler alarak yüksek lisans süresini kısaltmalarını ve 5 yıl içinde Işıklı lisans ve NYIT yüksek lisans derecelerini kazanmalarını sağlayacak. Ayrıca, genel çerçeve anlaşmamızla değişim programları, yaz kampları gibi ortak etkinliklerle kurulan İstanbul- New York köprüsünden yararlanacaklar” dedi.

Bu yıl, New York Institute of Technology’nin (NYIT) yurtlarında misafir ettiği Onur Konseyi katılımıyla, başarılı öğrencilere kısa sürede yüksek lisans hakkı getiren bir anlaşma da imzalandı. Onur Konseyi üyeleri, hafta boyunca New York’un kültürel, tarihi, turistik yerleri gezmenin keyfini çıkardılar, müzelerini gezdiler, bir Broadway müzikali izlediler, değişik dünya mutfağı deneyimleri elde ettiler. NYIT’nin tanıtım ekibi ile ve yabancı öğrencileri ile tanışıp sohbet ettiler. Dünya mega kentlerinden New York yaşamından bir kesit yaşadılar.

isik_4

ONUR KONSEYİ ÜYESİ ÖĞRENCİLER NEW YORK’A İLK KEZ GİTTİLER

Prof. Dr. Şirin Tekinay’la NYIT’ye giden öğrenciler rastgele seçilmedi. Işık Üniversitesi’nde her Haziran’da tamamlanan akademik yılda kaydedilen başarılarla bir sonraki akademik yılın Onur Konseyi belirleniyor. Akademik yılın Işık Onur Konseyi, her fakültenin her sınıfındaki en yüksek not ortalamalı öğrencilerden ve son sınıfların üniversite birincisi, ikincisi ve üçüncüsünden oluşuyor. Işık Onur Konseyi, Rektörle Yurtdışında Bir Hafta, 17 Kasım Senatosu ve Uluslararası Öğrenci günü gibi etkinlikler gerçekleştirmenin yanı sıra, yıl boyunca üniversite yönetimine danışmanlık da veriyor.

New York’ta deneyim yaşayan 15 öğrenci farklı kültürden öğrencilerle yurtdışında dünya çapında bir üniversitede Işık Üniversiteli olmanın gururunu yaşadı.

Bu tecrübe ilk kez New York’a giden Onur Konseyi üyesi öğrencilerin her birine ayrı bir deneyim kattı.

isik_3

Songül Bilgi/ Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu, Optisyenlik

Ben 34 yaşımdayım. Babam lise sonrası sınavları kazanmama rağmen üniversiteye göndermedi. Babam Siirt’li ve kızların okumasına karşıydı. O gün kendime bir söz verdim, “Kaç yaşımda olursam olayım üniversite eğitimi alacağım” diye… Yıllar sonra kardeşimin ısrarıyla cesaretimi toplayıp sınava girdim. Sağlık Meslek Yüksekokulu’ndan başlayarak okumaya karar verdim. Çünkü içimde uhdeydi. Bu sene mezun olunca lisansa tamamlayıp, yüksek lisans yapma hayalim var. Elde ettiğim başarı bana “Devam et” diyor. New York hediyesi hepimize çok iyi geldi.  Özellikle bana… Yıllar sonra da olsa istenince okunup başarı sağlanabiliyor. Bu sebeple ben çok çok mutlu oldum. Işık Üniversitesi benim hayatımı gerçekten aydınlattı.

Tuğçe Yurtsever/ Fen Edebiyat Fakültesi /Psikoloji

Ben başarı odaklı bir ailede büyüdüm. Ders çalışmak, iyi notlar almak görevimdi. Belki de bu yüzden notlarım ne kadar iyi olursa olsun küçükken hiç karne hediyesi veya herhangi ekstra bir şey almadım. Büyüdüğümde de durum değişmedi. Onur Konseyi olarak Amerika’ya gelmek hayatım boyunca başarımdan dolayı aldığım ilk ve belki de en güzel ödül oldu. Bu yıl eğitimime Erasmus öğrenci değişim programıyla Varşova’da devam ediyorum. New York’ta kaliteli akademisyenlerle çalışma fırsatı bularak mesleki açıdan zenginleşiyorsunuz. Bunları yaparken de tek başınıza oluyorsunuz ve bu da gerek özgüven gerek kendinizi tanıma gerek de farklı bir dünya görüşü olarak size geri döneceğini düşünüyorum.

Atakan Güngör/ Fen Edebiyat Fakültesi /Psikoloji
İlk kez New York’a gidiyorum. Bu gezi sayesinde emeklerimin karşılığını aldığımı düşünüyorum. Arkadaşlarımın da bunu desteklemesi beni mutlu etti. Böyle ödüllerin olması motivasyon sağlıyor. NYIT, farklı kültürlerden öğrencileri olan bir üniversite. Bunun empati yeteneğine katkısı önemli derecede büyük. Başka bir ülkenin yaşam tarzını deneyimlemek ise dünya görüşümüzü genişletebilir.

Büşra Özcan/ İktisadi İdari Bilimler / Uluslararası Lojistik Yönetimi

Yurt dışındaki bir üniversitede düzenin nasıl olduğunu görebilmek en azından fikir sahibi olabilmek ve farklı bağlantılar kurabilmek açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Zeynep Şahin/ Fen Edebiyat Fakültesi / Psikoloji

Başarımızın böyle güzel bir şekilde ödüllendirilmesi bizleri ve ailemizi çok mutlu etti. Heyecan verici bir deneyim olacağını düşünüyorum. Özellikle ilk kez yurt dışına çıkarken rektörün yanımızda olması farklı bir ayrıcalık. Bu tür ödüllendirmeler öğrencileri daha çok çalışmaya teşvik edecektir. Yurt dışında bir hafta geçirecek olmak yurtdışında master eğitimi alıp almama kararını vermemde etkili olacaktır. Ayrıca yurtdışındaki bir okulun olanaklarını ve öğrencilere verdiği desteği bireysel olarak değerlendirerek eğitim hayatıma çok daha verimli bir şekilde devam edebilirim.

Emre Karakuran/ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi /Mimarlık

Üniversitemiz başarıyı ödüllendirme ve teşvik etme düşüncesi bizleri çok onure etti çünkü başarılı öğrencilere mezuniyette plaket verme töreninden çıkıp bunu ödülle teşvik ederek bir adım daha öteye taşımış olduk. Ayrıca bu geleneğin Üniversitesitemizin ismiyle anılıp tüm üniversitelere örnek olması ve her başarının ödüllendirme yoluyla teşvik edilmesini diliyorum. Amerika gezisi sadece gezi olan bir etkinlik değil ayrıca bir anlamda akademik bir gezi bizler buraya  NYIT Üniversitesinin davetlisi olarak geldik ve havaalanından iner inmez onların öğrencisi gibi konaklamak için yurtlarına gittik ve yurtta ki öğrencilerle yeni gelmiş öğrenciler gibi tanıştık. Dersliklere girip bölümler hakkında bilgi aldık ve onlarla birlikte kısa sürede olsa üniversitelerini paylaştık. Yurt dışında üniversite okumakla ilgili aklımıza takılan her soruyu ve deneyimi bire bir yerinde yaşayarak ve en yetkili insanlara sorarak öğrenmiş olduk.

isik_5

Melis Aysuncan Arda/ Fen Edebiyat / Psikoloji

Bu tecrübe yurt dışında bir eğitim hayatı  Farklı kültürler tanımak ve yeni insanlarla ilişki kurmak adına faydalı olacaktır.

Ceren Keser/ İktisadi İdari Bilimler / Uluslararası İlişkiler

Böyle bir programın başarı olan öğrenciyi ödüllendirmesi benim kendime güvenimi ve başarılı olduğumda elde edebileceklerinin Kısmi kanıtı ve motivasyonu oldu. Yurtdışındaki bir üniversite hayata deneyimlemek farklı insanlarla bir network kurmaya ve global bir öğrenci statüsü kazandıracak.

Buğra Kaplan/ Mühendislik/ Makine Mühendisliği

Ben mühendislik öğrencisiyim ve üniversitede bize öğretilen ilk şey mühendisliğin takım oyunu olmasıydı. Bu gezide takım arkadaşlarımızı ve çalışma koşullarını öğrenip fikir sahibi oldum.

 

Bahar Özbaş/ Meslek Yüksekokulu / Mimari Restorasyon

Işık Üniversitesi’nin, gençlerin ufkunu açması, globalleşmesi için imkan yaratması, eğitimle birlikte öğretimin de vermesi biz ışıklı öğrenciler için çok büyük bir şanstır. NYIT programına dahil olmaktan, IŞIK’ lı olmaktan gururluyum. Amerika’nın saygın bir üniversitesine gitmek, üniversite yetkilileri ile görüşmek, şahit olduğumuz görüşmelerde, NYTI’nin Işık Üniversitesi’ne olan ilgisi ve saygısı gurur vericiydi.

Emin Şahin/ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi / Mimarlık

Çalışmanın kişiyi her zaman başarıya ulaştıracağından emin oldum. Başarının her zaman insana yeni başarılar kazandıracağını öğrendim.

İLGİLİ HABERLER