MarkaWorld.com

Aşkın Seçimi

Aşkın Seçimi
12 Şubat 2016 - 8:33 'de eklendi ve 2516 kez görüntülendi.

K.A.

Bir roman ile bir film arasında çok büyük farklar vardır. Romanda okuduğunuz karakteri siz ete kemiğe büründürürsünüz, filmdeyse yönetmenin kafasında canlandırdığı karakteri görürsünüz. Sonrası, sonrasında beğenmek veya beğenmemek sizin… Yazarların birçoğu da uyarlamalardan hoşnut değildir (teknik anlamda değişikliklerden söz etmiyorum), çünkü istedikleri gibi değildir karakterler.

askin_secimi_5

Bir romanda sayfalarla anlatılan, mesela bir odanın betimlenmesi, sinemada birkaç saniyedir. Çünkü yazıyla anlattıklarınızın tümünü izleyici aynı anda algılamaktadır.

Yine de kimse uyarlamalardan vazgeçmez. Gerek kurgusu, gerek mekan duygusu, gerekse karakterlerin oluşturulmasında yazar gerçekten ince eleyip sık dokumuştur.

askin_secimi_2

Nicholas Sparks

Çok satan kitaplar kaleme alan ve bunu kararlılıkla sürdürebilen bir yazar Sparks. Yazdığı hemen her roman filme uyarlanan yazar, sanki bir sihirli değnek varmışçasına elinde, itirazları, karşı çıkışları eritiyor.

Aşkın Seçimi, bilebildiğim kadarıyla filme çekilen on birinci romanı. Bana sorarsanız çok da başarılı.

askin_secimi_4

Öncelikle oyuncular…

Travis Shaw (Benjamin Walker), ve Gabby Holland’ın (Teresa Palmer) ilk tutku kıvılcımını takiben ikilinin beklenmedik bir ilişkiye sürüklenişlerini, sonrasında ise evlilik ve aile kurmakla sonuçlanan yolculuklarını izlerken oyuncuların ne denli doğru seçildiklerini görüyorsunuz. Başroldeki iki oyuncu da sanki sizmişsiniz, akrabanızmış, komşunuzmuş gibi yakın ve size kendilerini sevdiriyor. Hem zaten film, sizin de başınızdan geçenle (…haydi o kadar ileri gitmeyelim) arkadaşlarınızın başından geçenle neredeyse birebir aynı.

askin_secimi_3

Akla ilk gelen…

Bu karakterler ve /veya film ideal insanları mı buluşturuyor? Hayır, kesinlikle değil… Hepsi ayakları yere basan kişiler. Ancak onların seçimi belirleyici… Sizin de içinizden o anda öyle bir karar vermek geçiyor. Filmi başarılı kılan da bu zaten. Sahi, siz de olabilirdiniz o anda orada.

Şirin, şirin olduğu kadar hayatı yaşamayı seven tıp öğrencisi Gabby Holland, kadınların karşı koyamadığı Travis Shaw’a komşu olur. Başta iki ayrı kutup gibi gözükseler ve kendilerince düzgün bir hayatları varsa da aşkın çekim gücü onları buluşturur. Önce tedirginlik, sonra kararsızlık ve en sonunda da her şeyi bir tarafa atıp o aşkı yaşamaya başlama duruşu. Bir tarafıyla romantik, bir tarafıyla dramatik, bir tarafıyla da hayatın içinde yer aldığı kadarıyla hayal dünyasına taşınan bir ilişki.

askin_secimi_6

Romanı sizleri bekliyor

Gösterime girdiği haftayla doğru orantılı olarak; Aşkın Seçimi, aşkın gücünü, genç bir çiftin zorlu ilk karşılaşmalarından başlayarak her ikisinin de asla tahmin edemeyecekleri kaderin bir cilvesiyle sınanacakları yaşam boyu romantizmini gözler önüne seriyor.

Artemis Yayınları tarafından filmle birlikte raflara çıkarılan romanı da aynı hevesle okunuyor, aynı heyecanı yaşatıyor. Yukarıda değindiğimiz gibi imajın imajı olmazmış, dolayısıyla filmde oyuncularla özdeşleştirirken kendinizi, romandaki Travis ve Gabby’i yeniden yaratabilirsiniz. Seçim sizin, hangisini isterseniz…

Aşkın Seçimi, Nicholas Sparks, Artemis Yayınları, roman, Şubat 2016, 289 s.

Aşkın Seçimi, Nicholas Sparks’ın romanından senaryolaştıran Bryan Spide, oyuncular: Benjamin Walker, Teresa Palmer, Maggie Grace, Alexandra Daddario, Tom Welling, Tom Wilkinson, Esen Entertainment, 149 dakika, 12 Şubat’ta sinemalarda…

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER