MarkaWorld.com

Arçelik, tedarikçileriyle bir araya geldi

Arçelik A.Ş. dünyanın dört bir yanından gelen tedarikçilerini, Global Satınalma Zirvesi’nde bir araya getirdi. Global ölçekte ilk kez düzenlenen ve “Değişimi yönet, geleceği düşün, işbirliği geliştir, büyüme odaklı ol” ana temalarını içeren etkinliğe yaklaşık bin kişi katıldı.

Arçelik, tedarikçileriyle bir araya geldi
09 Haziran 2016 - 12:48 'de eklendi ve 1602 kez görüntülendi.

Arçelik A.Ş.’nin geçtiğimiz günlerde İstanbul Wow Hotel’de düzenlediği Global Satınalma Zirvesi’ne dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık bin tedarikçi katıldı. Arçelik A.Ş. ile ilgili bilgilerin verildiği, stratejilerinin paylaşıldığı konuşmaların ardından, tasarım ve inovasyon alanlarındaki son trendler değerlendirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, küresel ekonomi, beyaz eşya sektörü ve Koç Holding’e ilişkin genel bilgileri aktardı.

Fatih Kemal Ebiçlioğlu: “Beyaz eşyada sektör 2016 yılında büyümeye devam edecek”

Dünya beyaz eşya pazarının büyüklüğünün 180 milyar dolara ulaştığını söyleyen Fatih Kemal Ebiçlioğlu 2016 yılında beyaz eşya sektörü için büyümenin devam edeceğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de beyaz eşya pazarının yüzde 3 ila 5, uluslararası pazarların ise yüzde 2 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyoruz. Sektör son 10 yılda, global GSYİH büyümesine paralel; adetsel olarak yüzde 3, değersel olarak yüzde 2,8 büyüdü.”

arcelik_2

Türkiye, beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın üretim üssü

Ebiçlioğlu, Türkiye beyaz eşya sektörünün Avrupa’nın üretim üssü olma konumunu yakaladığını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti; Beyaz eşya sektörü doğrudan 40.000, yan sanayi ve tedarikçileri ile birlikte yaklaşık 100.000 kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’de beyaz eşya üretimi 2010-2015 döneminde yıllık ortalama yüzde 6 büyüyerek 25 milyon adede ulaştı. Sektörün toplam cirosu 30 milyar TL’yi aştı” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana sanayi ve yan sanayi işbirlikleri ile birlikte Türkiye, beyaz eşya konusunda teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna geldi. Beyaz eşya yan sanayi, 460 milyon Dolar’ı doğrudan, 1,5 milyar Dolar’ı ana sanayiler üzerinden dolaylı olmak üzere; toplam 2 milyar dolar ihracat yapma kapasitesine ulaştı.”

Hakan Bulgurlu: “Arçelik bugün teknolojisiyle, ürettiği ürünlerle, dünyanın sayılı oyuncularından biri”

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, toplantıda yıkıcı inovasyon ile ilgili çarpıcı örnekler verdi. Geleceğin resmini iyi okuyan şirketlerin hala ayakta olduğunu söyleyen Bulgurlu, “Teknoloji baş döndüren bir hızla ilerliyor ve sektörden bağımsız her iş kolunu etkiliyor. Önümüzdeki 50 yıl içindeki değişim, son 400 yılda yaşadığımızdan fazla olacak. Dünyanın en önemli buluşları henüz ortaya çıkmadı. Kimse geç kalmış değil. İçinde bulunduğumuz bu tablo, yeni normalin yıkıcı inovasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

arcelik_3

Hakan Bulgurlu, sözlerine şöyle devam etti: “Paylaşım Ekonomisi, özellikle üretime dayalı endüstriler için bir risk. Yeni nesiller; bir ürün veya hizmete sahip olmaktansa, onu sadece ihtiyacı olduğu zaman kullanmak istiyor. Bu eğilim, kapasite fazlası olan tüketici elektroniği, otomotiv gibi endüstrileri hızla değiştirecek. Son dönemde adından en çok söz edilen girişimler, paylaşım ekonomisine ait”

İnovasyon, işbirliği ile sonuç verecek bir süreç

İnovasyonun sadece son üreticinin meselesi olmadığını vurgulayan Bulgurlu, konuşmasının sonunda tedarikçilere verdiği mesajda: “Her birinizden Ar-Ge ve İnovasyon alanında öncü çalışmalar bekliyoruz. Rekabet avantajı sağlayabilmek ve yeni fırsatlar yaratabilmek için sizler en büyük kaynağımızsınız. Başarı yolculuğumuzda, siz değerli tedarikçilerimizi yanımızda daha çok görmek, uzmanlığınızdan ve tecrübelerinizden daha fazla faydalanmak istiyoruz. Sizlerden tasarım ve inovasyon konularına daha etkin katılmanızı bekliyoruz” dedi.

Emin Bulak: “Tüm iş ortakları Arçelik A.Ş.’nin bir parçası”

Arçelik A.Ş. Satınalma Direktörü Emin Bulak, satınalma hedef ve stratejilerini katılımcılara aktararak, tedarikçilerden beklentilerini iletti. Sözlerine hızlı değişen dünyada müşteri talepleri de aynı hızda değişiyor diye başlayan Emin Bulak, konuşmasında Arçelik’in müşteri taleplerine çözüm getirmek üzere yaptığı çalışmalardan ve ürünlerden bahsetti. Elde edilen başarılarda Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon yetkinliğimiz gibi yenilikçi yaklaşımların önemli bir rolü olduğunu ve tedarikçilerin inovasyona katılımıyla daha büyük başarılara imza atacaklarını belirtti.

Tüm iş ortaklarını Arçelik A.Ş.’nin bir parçası olarak gördüğüne dikkat çeken Emin Bulak, uzun soluklu işbirliği ile geleceği birlikte şekillendireceklerini, ortak projeler ile değer yaratacaklarını belirtti.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER