MarkaWorld.com

Açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor…

Açıkhava reklamları geçen yıla oranla yüzde 2 büyüdü.

Açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor…
03 Mayıs 2017 - 10:01 'de eklendi ve 1235 kez görüntülendi.

Açıkhava reklamları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ivme kazandı. Gelişen dijital baskılar, son teknolojiyle tasarlanan ekipmanlar ve üç boyutlu açıkhava uygulamaları sayesinde sektör, markalar tarafından en çok tercih edilen alanlardan birisi haline geldi. Sektör, 2016 yılında Açıkhava mecrasının toplam cirosunu bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 büyüterek yılı 712 milyon TL ile kapattı. Bu büyümedeki en büyük payı ise duvar, parapet, cam yüzey ve giantboard dediğimiz Giant Poster reklamları aldı ve 2016 yılında 144 milyon TL gelir elde etti.

union_istanbul_2

Türkiye’de Açıkhava reklamcılığı, uzun yıllar belirgin bir gelişim göstermemiş olsa da, 90’lı yıllarda duvar ve çatı reklamlarıyla başlayan hızlı bir gelişme süreci, afiş ve billboardların da kullanıma girmesiyle her geçen yıl ivme kazandı. Çeşitlenen açıkhava reklamcılığı, reklam verenler tarafından daha fazla ilgi duyulur hale gelmesiyle yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bu yükselişi raporlarda destekler durumda. Türkiye Açıkhava Yatırımları Raporu’na göre; 2016 yılında Açıkhava mecrasının toplam cirosu bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 büyüyerek 712 milyon TL’yi buldu.

union_istanbul_4

Erkmen: Açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor

 Bu rakamlara bakarak Türkiye’nin her yerinde Açıkhava reklamlarını uygulamanın mümkün olduğunun altını çizen Union İstanbul’un Ajans Başkanı Erkmen, ”Ülkenin her yerinde kiralanabilen billboard, raket, megalight gibi uygulamaların yanı sıra araç ve bina giydirme, ışıklı dijital görseller, duvar reklamları gibi uygulamalar markalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ve açıkhavayı en çok iletişim, finans ve gıda sektörleri tercih ediyor. Aslına bakarsanız açıkhava reklamları, markaların farklı kanallardaki reklamlarını destekleyici bir unsur. Bu kanalı kullanıyor olabilmek markaların dış dünya ile bağlantılarını daha hızlı kurmalarına yardımcı oluyor. Öte yandan Açıkhavada reklam vermek bütün dünyadaki gibi ülkemizde de bölgelerin, şehirlerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi ilişkilidir. Yine aynı şekilde açıkhava reklamlarının ulusal ölçekte kullanımını daha çok geniş çaplı kampanyalar sürdüren firmalar tarafından tercih edilmektedir” dedi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER