MarkaWorld.com

2016 konutta rekor yılı olacak

Satışta Antalya, kirada İstanbul önde. Konut fiyat endeksi yüzde 26 arttı.

2016 konutta rekor yılı olacak
13 Haziran 2016 - 10:17 'de eklendi ve 1436 kez görüntülendi.

Türkiye’de konut sektörü ekonomik büyümenin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, konut satış ve kira endekslerindeki yükselişin sektördeki büyümenin devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Taş, “2016 yılında konut satışları geçen yılki satışları geçerek rekor kıracak” dedi.

Türkiye’de konut satış fiyat endeksi ile kira fiyat endeksinde yükseliş trendi devam ediyor. Bu yükselişin sektörde büyüme trendinin göstergesi olduğunu söyleyen Coldwell Banker’in Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, Türkiye Konut Piyasası’na Genel Bakış Mayıs ayı verilerini değerlendirdi. Dr. Gökhan Taş, gayrimenkulün bu dönemde de en karlı işlerden biri olmaya devam edeceğinin bir kez daha görüldüğünü kaydetti.

Dünyanın bir numaralı gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker’in Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, söz konusu rapora göre satış ve kiralamada yükseliş oranlarının birbirine yakın şekilde arttığını belirtti. Dr. Gökhan Taş, geriye dönük üç aylık dönemde artış oranlarının satış ve kiralamada yüzde 5; son bir yıllık döneme bakıldığında da satış fiyat endeksinde yüzde 26’lık kira fiyat endeksinde yüzde 25’lik artış olduğunu ifade etti.

Satışta Antalya, kirada İstanbul önde

Konut sektöründe son dönemde özellikle satış alanında Antalya’da dikkat çekici bir artışın yaşandığının raporda da ortaya çıktığını söyleyen Taş, bu kentte son bir yılda fiyat endeksinin yüzde 29 oranında arttığını bildirdi. Taş, Antalya’yı sırasıyla Adana, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Ankara’nın takip ettiğini söyledi. Rapora göre kira satış değişimlerinde ilk sırada yüzde 27 ile İstanbul’un yer aldığını belirten Taş, bunda hem Türkiye’nin hem de bölgenin en büyük iş ve finans merkezi olmasının etkisine dikkat çekti. Taş, satış endeksinde ilk sıralarda yer alan Antalya ve Kocaeli’nin kiralama endeksindeki artış oranlarına bakıldığında geride kaldığının altını çizdi.

Geçen yıl Türkiye’de 1 milyon 289 bin kişinin daha gayrimenkul sahibi olduğunu hatırlatan Dr. Gökhan Taş, yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte sektörde güven ortamının yeni oluştuğunu kaydetti.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER