MarkaWorld.com

Yaşama dair…

Yaşama dair…
31 Ocak 2021 - 22:28 'de eklendi ve 428 kez görüntülendi.

‘Kendini bilgiye adayan için yalnızca düşmanını sevmek yetmez; dostuna da kin duymalı insan.’ demiş Nietzshe. Bu sözü beni düşündüren sözler listeme ekledim. Geriye baktım, ileriye baktım; hiçbir seferinde bu denli çok, bu denli iyi şeyler görmemiştim.

İnsanın yaşadıklarından çıkardığı dersler, onu büyütüp olgunlaştırır. Kendini beğenmek değil, beğenmemek bir yerlere taşır. Etrafı olduğu gibi kabul edebilmek erdemine ulaşabilmek, yıllarımızı alır. Dostlara durulan mesafeyle saygınlığımız artar. Onları içimize almış gibi yapar, ama tam olarak alamayız. Tabii onlar da bizi… Zaman zaman egolarımızın kurbanı olur, sonra da bundan pişmanlık duyarız.
Hatıralarımı bir bir yokladığımda, uzakta bir mutluluk adası. Boş ve sıradan bir hayatın verdiği küçücük mutluluklarla beslenmişim sanki. Ne savaşçı davranışlar var, ne de idealizm. İnsanca bir saflığın getirdiği yüzlerce zarardan ibaretim sanki. Hemen her cümlemle bir yenilgiyi anlatır gibiyim. Bu yenilgi hissiyle beslenmesem kendimi yenileyip büyütemem. Bedeni büyüyen, yaşı kemale eren, eğitimini tamamlayan herkes büyümüş mü sayılır? Büyümek için kazıklar yiyip, bunlar üzerine kafa yormak gerekmez mi? Sürekli bir şeyler için didindiğimizi fark edip, küçük bir mola verdiğimizde, ne için didindiğimiz sorusunu sorarsak eğer; belki de koca bir boşluk, koca bir hiç için olduğunu fark ederiz. Bazen kendi kendime, neden her şeyi herkesten çok düşündüğümü soruyorum. Neden pişmanlık acısı ve keşkeleri içimden silemediğimi ve neden bunların beni yönlendirdiğini? Pişmanlık acısı, hiç de üzerinde durulmaya değer bir şey olmasa gerek. Bir iş kötü bittiğinde, insan yaptığını doğru değerlendiremez ki zaten. Başarıya varamayan herhangi bir şeyi, başarıya ulaşmadığı için bir kat daha saygın tutmak var zaten insanoğlunun bünyesinde. Hayatla tutunma bağımız olan çocuklarımızın bile hiç istediğimiz gibi olmayışında, etrafı suçlamak yerine kendi içimize dönüp bakıyor muyuz?
Şu yazdıklarımın fazla okuyanı olmayabilir. Neşeli, eğlenceli bulunmayabilir. Düşündüren ve bizi iç dünyamıza iten yazıları sevmeyebiliriz. Hangimiz kendimizi tam eksiksiz görüyoruz? Hangimizin işi, ailesi, çocukları tam istediği gibi? Hangimizin bütün işleri yolunda gidiyor? Bir kimseye bütün gücünü harcamasını gerektiren büyük ödevler düşüyorsa, burada seçim alanı son derece dardır. Zaten gücünü aşan işlerin olduğunu kabul etmek de çok zordur.
Sanırım insanlığı düzeltmek herhalde benim vaat edebileceğim en sonuncu iş olurdu. İnsanlar idealize ettikleri bir dünya uydurdukları ölçüde, gerçeğin değerini, anlamını, doğruluğunu harcamış olurlar. Uyduruk dünya, gerçek dünyaya başkaldırı ve insanın kendisini en derin içgüdülerine kadar aldatmasıdır. Gerçekler üşütür, acıtır çünkü insanı. Kimse yüzleşmek istemez. Düşünün ki, ne çok şeyi aşağılarda bıraktınız bu günlere gelene kadar. Bir kafa ne denli doğruyu göze alabilir? Sus ki, seni bilge sansınlar derler. Rahmetli anneannem az konuş derdi. Başımıza gelen pek çok şey; ya susmadığımızdan, ya da muhataplarımızın susmamasından kaynaklanmıyor mu?
Hayatımızın talihi, belki de benzersizliği tamamen kaderdir. Ama lütfen siz siz olun, kendiniz edip de kendiniz bulduğunuz hiçbir şey için ‘Kaderim böyleymiş’ demeyin. Kendinize ve etrafınıza acımamayı, yılların size öğrettiği en önemli değer olarak saklayın.
Sevgiyle kalın…

 

FERHAN KILIÇ DİĞER YAZILARI:

Kripto para nedir? http://markaworld.com/kripto-para-nedir.html/

Coin’ler içinde en kıymetlisi Bitcoin http://markaworld.com/coinler-icinde-en-kiymetlisi-bitcoin.html/

Beyoğlu Beyoğlu http://markaworld.com/beyoglu-beyoglu.html/

Adabı Muaşeret http://markaworld.com/adabi-muaseret.html/

Kadınlar dedikoduyu sever http://markaworld.com/kadinlar-dedikoduyu-sever.html/

Şarap ve Monşer http://markaworld.com/sarap-ve-monser.html/

Hangi şarapla hangi peynir? http://markaworld.com/hangi-sarapla-hangi-peynir.html/

Eşdeğer alan http://markaworld.com/esdeger-alan.html/

Yaşama dair http://markaworld.com/yasama-dair.html/

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER