MarkaWorld.com

ULUSLARARASI ÇEŞME KLASİK MÜZİK AKADEMİSİ VE FESTİVALİ BÜYÜK BİR BAŞARIYLA DÜZENLENDİ

ULUSLARARASI ÇEŞME KLASİK MÜZİK AKADEMİSİ VE FESTİVALİ BÜYÜK BİR BAŞARIYLA DÜZENLENDİ
20 Ekim 2015 - 17:49 'de eklendi ve 2975 kez görüntülendi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği’nin işbirliği ile Çeşme Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 1. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, Çeşme’de klasik müzik rüzgarı estirdi.

icmaf_37-14 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil’in sanat yönetmenliğinde titizlikle hazırlanmış bir yaz akademisi programı ile hayat buldu.

Katılımcı öğrencilerin bireysel ve toplu olarak dersler gördüğü akademide dünyaca ünlü virtüözler Prof. Lukas David, Prof. Sybille Langmaack, Prof. Bernhard Hartog’un yanısıra MSGSÜ öğretim üyelerinden Mehmet Yasemin ve Gözde Yaşar ders verdiler. Öğrenciler, festivalde düzenlenen konserlerde dünyaca ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma fırsatını yakaladılar ve heyecanını yaşadılar.

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali Sanat Yönetmeni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği Başkanı Prof. Çiğdem İyicil, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“ Bu yıl ilkini düzenlediğimiz ustalık sınıflarını eşsiz güzellikleri ile Çeşme ilçemizde gerçekleştirmekten dolayı çok mutluyuz. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali, çok değerli hocalarımıza ve onların değerli öğrencilerine ev sahipliği yaptı.

icmaf_2

Türkiye’nin ilk sanat kurumu olan bir üniversitenin bünyesinde verdiğimiz müzik eğitimini topluma ve müzikle uğraşan gençlere konserler ve kurslar yoluyla uluslararası bir boyutta ülkemizin güzel ilçesi Çeşme’de başlatabilmemiz için bizden hiç bir yardımı esirgemeyen Çeşme Belediye Başkanı Sayın Muhittin Dalgıç’a sanata ve müziğe yaptığı özverili katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Müzik yolculuğumuzda her zaman daha iyiyi ve güzeli hedeflediğimiz çalışmalarımızın değerli müzik severlerle buluşmasını dilerim.”

lukas_david

Prof. David Lukas

Ünlü Avusturyalı besteci Johann Nepomuk David’in oğlu olan Lukas David, Leipzig Konservatuarında ve Salzburg Mozarteum’da Nathan Milstein ve Tibor Varga ile keman öğrenimi gördü. 1959′da Viyana Yüksek Müzik Okulunda keman dersleri vermeye başladı. 1966′da Detmold Kuzeybati Almanya Müzik Akademisi Keman Profesörlüğüne atandı. 1956′dan beri solist ve oda müziği sanatçısı olarak bütün Avrupa ülkeleri, Yakın Doğu ülkeleri, Birleşik Amerika, Güney Amerika ve Güney Afrika’da konserler verdi, orkestralar yönetti.

Deutschegrammophon, Electrola ve Supraphon plak firmaları ile çok sayıda plak yapan Prof. David, Klasik ve Romantik dönemlerin tüm eserlerini repertuarında bulundurmakta, ayrıca çağdas müziğe özel ilgi göstererek, kendisi için bestelenmiş pek çok yeni eserin dünyada ilk çalınışlarını gerçekleştirmektedir.

gozde_yasar

Gözde Yaşar

1985 doğumlu viyolonselci, Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Okulu’nda çalışmalarına Gara Aliyev ile başladı. 2003 yılında, Bilkent Gençlik Orkestrası ile  M.Bruch’un “Kol Nidrei” adlı eserini seslendirdi ve aynı yıl Trakya VI. Uluslararası Viyolonsel Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. 2007’de Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile Johannes Brahms’ın Keman ve Viyolonsel konçertosunu Zülfiya Göktaş ile seslendirdi; eseri 2011 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası’yla icra etmek icin tekrar davet edildi. Bilkent Yeni  Müzik Günleri’nde modern eserlerin ilk seslendirilişlerinde etkin rol oynadı. Aynı yıllarda “Lucas David ve genç yetenekler” oda müziği topluluğuna davet edildi; Türkiye ve Almanya’da oda müziği konserleri gerçekleştirdi. Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden birincilikle mezun olduğu yıl aldığı Fulbright bursu ile master programı için Amerika’ya gitmeye hak kazandı ve SUNY/Purchase College, New York’ta çalışmalarına “Orpheus” oda orkestrası üyelerinden Julia Lichten ile devam etti. Julia Lichten’in önerisiyle konserler dizisine dahil edilerek The Performing Arts Center’da solo performanslar gerçekleştirdi.

Yapılan 2008 Konçerto yarışmasını kazanarak Purchase Symphony ile 2009 yılında Antonin Dvorak’ın çello konçertosunu seslendirdi. 2009 yılında University of Maryland’de doktora bölümüne kabul edilmesinden kısa süre sonra Tchaikovsky Rococo varyasyonlarını Clarice Smith Performing Arts Center’da, Bonnie Hampton ve Mischa Maisky masterclass’larında çalmaya hak kazandı. 2006 yılında “Osmanlı Müziği” projesini Türkiye, New York/USA ve Ottowa/Canada’da Mahir Cetiz eşliğinde icra etti; CD kayıt çalışmalarında bulundu. Doktora programı çalışmalarını Evelyn Elsing ile devam ederken, Barok çalışmalarına Kenneth Slowik (Artistic Director of Smithsonian Chamber MusicSociety, Curator of Musical Instruments) ile başladı. 2012 Baroque Performance Institute, Ohio/Cleveland festivalinde Viyola da Gamba ile oda müziği konserleri gerçekleştirdi. “Washington, DC Capitol Hill Concert Series” için Jeff Cohen (flüt) ve Joseph Gascho (çembalo) ile gerçekleştirdiği konserlerden sonra Washington Post konser yorumları köşesinde yer aldı. 2009-2012 yılları boyunca Amerika’da Apollo Chamber Orchestra, Baltimore Concert Artists, Fairfax Symphony Orchestra’larında çalıştı. 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapmasının yanısıra; Camerata Saygun, Orkestra Ankara ve Artwell Trio ile çello solo/oda müziği konserlerini sürdürmektedir.

sybille_langmaack

Sybille Langmaack

Sybille Langmaack studied in the Academy of Music Detmold with Prof. Lukas David, as his longtime assistant, she was also committed. Along with him, they brought both the entire chamber music works by JN David as well as the most important works of literature prank performed. For several years she has been a member of the Baden Staatskapelle.

bernhard_hartock

Bernhard Hartog

The German violinist, Bernhard Hartog, joined after his studies with Werner Heutling and Andre Gertler the Berlin Philharmonic Orchestra as a first violinist. From 1980 until 2014 he was First Concertmaster of the Deutsches Symphonie–Orchester Berlin . Since many years he teaches at the Universität der Künste Berlin and gives masterclasses in Australia, Greece, Italy, Japan and Korea. Besides his orchestra and teaching work, he is very active as a soloist and a member of several chamber groups including the Berlin Philharmonic String Sextet, the Hartog String Quartet (who perfomed a  cycle of all Haydn and Schubert Quartets) . As a soloist, he played under conductors like G. Albrecht, V. Ashkenazy, R. Chailly, I. Metzmacher and K. Nagano.Since 1987 he is first Concertmaster of the Bayreuth Festival Orchestra.

mehmet_yasemin

Mehmet Yasemin

1979′da İzmir’de doğdu. İlk keman eğitimine 1989 yılında D.E.Ü. İzmir Devlet Konservatuvarında başlayan Mehmet Yasemin, eğitimini mezun olduğu 1999 yılına kadar başarıyla sürdürdü.1999′ da Öğr.Gör. Melek Köyüstün’ün sınıfından mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Almanya’daki (Hochschule für musik Detmold) Detmold Müzik Yüksekolkulu’na master çalısmalarını yapmak üzere kabul edildi ve ünlü pedagog Prof. Lukas DAVID’in öğrencisi oldu. Çalışmalarını 1999-2002 yılları arasında Prof.David ile sürdürdü ve 2002’de verdiği başarılı sınavlar sonucunda master eğitimini tamamladı. Ocak 2003’te Avusturya’daki Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi (Musik und darstellende Kunst Universitat Graz)’nde solo performans dalında eğitim almak üzere ünlü virtüöz Prof.Tibor VARGA’nın sınıfına kabul edildi. Eğitimini Prof.VARGA’nın vefatına dek sürdürdü.

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER