MarkaWorld.com
Markaworld

Taşınır Rehni, işletmelere güvence sağladı, KOBİ’lerin kredi hacmi arttı…

Son günlerde bankacılık sektörünün gündeminde ‘Taşınır Rehni’ konusu var. Bu gündemin yansıması olarak yılın ilk aylarında yürürlüğe giren kanun ile teminat vasfı olan, rehne konu olabilecek taşınırların kapsamı genişletilerek, özellikle KOBİ’lerin kredi kuruluşlarından kaynak bulmasının önünün açılması hedefleniyor. FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Bul, “Bu düzenlemeyle finansman ihtiyacı içerisindeki esnafımız, çiftçimiz ile serbest meslek erbabımız rahat bir nefes alacak, ticari aktörlerimiz daha fazla yatırım ve üretim yapacak. Dolayısıyla ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir, dengeli ve istikrarlı büyümesine katkı sağlanacak” dedi.

Taşınır Rehni, işletmelere güvence sağladı, KOBİ’lerin kredi hacmi arttı…
21 Nisan 2017 - 9:46 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

Bugünlerde bankacılık sektörün birincil gündem konusu Taşınır Rehni. Bankacılık sisteminde taşınırların teminat olarak kullanılmasının sınırlı olmasının yanı sıra KOBİ’lerin varlıklarının çoğunun taşınır varlıklar olduğu biliniyor. Taşınır varlıklara ilişkin mevzuatın ve taşınır varlık kayıt sisteminin bugüne kadar parçalı bir yapıda olması nedeniyle de bu yılın ilk aylarında Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun’u kabul edildi. Yürürlüğe giren bu kanunla; taşınırların teminat olarak kullanımı yaygınlaştırılarak, özellikle KOBİ’lerin kredi kuruluşlarından kaynak bulmasının önünün açılması hedefleniyor.

Ertuğrul Bul: FU Gayrimenkul, faaliyette bulunduğu tüm sektörlerdeki teknolojik alt yapısını ve güçlü marka değerini Taşınır Rehni alanına da taşıyarak, bu alanda iş ortaklarına taşınır rehninin tescili, terkini, sicil kontrolünün yapılması ve taşınırın denetlenmesi hizmetlerini sunmaktadır.

İşletme varlıklarının yüzde 22’si teminat olarak kullanılabiliyorken yeni düzenlemeyle yüzde 100’ünün kullanılabilir hale geldiğini belirten FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, piyasada finansal enstrümanların arttığının altını çizdi. Kredi kuruluşlarının tüm taşınırlar yerine sağlanan finansmanı karşılayacak değerde taşınırı rehnedebileceğini aktaran Bul, hali hazırda bankalar veya kredi kuruluşlarının taşınmaz ekspertiz-değerleme raporlarını SPK lisanslı Gayrimenkul Değerleme firmaları aracılığı ile yaptırdıklarının altını çizdi. FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, Hazine Müsteşarlığı nezdindeki lisanslı sigorta eksperlerinin taşınır değerlemesi konusunda bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduklarını belirterek, “Sigorta poliçesinin hazırlanması öncesinde sigorta eksperlerince düzenlenen ‘kıymet takdir raporları’ sigorta eksperlerinin tam da bu alana fazlası ile hizmet edebilecek bilgi, belge, tecrübe ve donanıma sahip olduklarını gösteriyor. Söz konusu emtianın hasar sonrasında hasar tazminatının tespiti amacıyla ayrıca değerlendirilmesi de, gerek fiziken ve gerekse muhasebe kayıtları üzerinde sigorta eksperlerinin tecrübelerini iyice parlatıyor” dedi.

FU ile güvence altındasınız…

Taşınmaz ipoteğinde olduğu gibi, taşınırların da borcun teminatı olarak rehnedilmesi işlemlerinin tamamını müşterileri için yürüttüklerini söyleyen Bul, “FU olarak Türkiye ve KKTC sınırları içerisinde yaygın hizmet ağı ile iş ortaklarımızın hak ve maddi kayıplarını önlemek için çalışıyoruz. 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu hükümlerine uygun olarak müşterilerimiz için gerekli tedbirleri alıyor, gelişebilecek muhtemel riskleri minimize etmek için taşınır rehni süreçlerini yönetmenin yanı sıra tescil, terkin, sicil kontrolü ve taşınır denetimini de gerçekleştiriyoruz.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

ilan
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER