MarkaWorld.com

Şarap ve Monşer

Şarap ve Monşer
27 Ocak 2021 - 19:40 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.

Strasbourg daimi temsilciliği görevini tamamlayarak yurda dönen Daryal Batıbay, beraberinde 996 şişe şarap getirmiş. Kargo kayıtlarında “ev eşyası” beyanında bulunmuş…
Şarap ve Monşer… Saygınlık mı yoksa sıradanlık mı?… Nereden bakıldığına, hangi gözle görüldüğüne bağlı olsa gerek. Fransa’da ayrı, ülkemizde ayrı yorumlandığı kesin. Yasalarda engel gözükmüyor. Açıkça beyan eder ve getirirsiniz. Kime ne?… İsteyen şarap getirir, isteyen zemzem suyu… Ya da başka birşey. Herkes herşeyi rahatça yapamıyor maalesef. “Ayıp”, “günah” gibi soyut ve göreceli kavramların getirdiği mahalle baskısı çıkıyor karşınıza. Yargısız infaz hazır evelallah. Toplum olarak en sevdiğimiz şey dedikodu.
Nabza göre şerbet veren fanatik şakşakçıların, bazı tehlikeli laf ebelerinin kulaktan kulağa yöntemiyle aşağılayıcı ve hor görücü tutumlarını da unutmayalım. Demogojileriyle etkisiz kılıverir, manevi cendereye sokuverirler adamı. Ne acı gerçektir ki hurafelerden kurtaramazsınız kendinizi.
Neden hukukun üstünlüğü, yasaların hakimiyeti öne çıkmaz ki? Oysa “çağdaş uygarlık yolu” nu hukuk ve yasalar göstermiyor mu? Onurlu ve saygın yaşam budur zaten.
Şayet Monşer Batıbay mahalle baskısıyla doğru beyan vermemişse; ki öyle olduğu gözüküyor; bu hem şık ve hem de etik değildir. Farkında olunmasa da suç unsuru görülüyor. Zaten görevliler bu konuları inceden inceye araştıracaktır.
Cesaretli ve kararlı olmak gerekir. Sütre gerisinden hedef saptanmaz. Gölgelenen cesaretle umut yeşermez, filizlenmez…
Uyuşturucu, eski eser ya da altın, gümüş gibi materyallerle gelirseniz eğer, suç işlediğinizi de biliyorsunuzdur elbette…
Şarabınız özel kavınızdır mutlaka. Kendi birikimlerinizle almış, kolleksiyon yapmışsınız, dönerken de çarçur edip dağıtacak, atıp dökecek, parti verip tüketecek haliniz yok. Elbette beraberinizde gelecek. Çevreden tırsmak niye ki?
Bazen kaderci düşünüp “kişi layığını yaşar” demeyi düşünmüyorum da değil. Ama içim elvermiyor bir türlü. Aklı başında, bilgili, donanımlı, saygın, onurlu ve gururlu kimselerin kadere boyun eğmeleri de asla hazmedilemez. Hadi baskı duyguları korkutsun, yönlendirsin varsayalım; ama düşünce ve davranışları değil.
Gün geçmiyor ki, bültenlerde ve sütunlarda acıklı- dramatik töre cinayetlerine rastlamayalım. Mağdur da mağrur da pişmandır aslında ama, olan olmuştur bir kere… Neden? İsterseniz en caydırıcı yasaları koyun karşılarına, ama mahalle baskısını kıramazsanız çabalar boşuna olur. Hele inanç bezirganlarıysa akıl hocası, “yandı gülüm keten helvası”… Doğruya asla ulaşılmaz.
Kılavuzu karga olanın burnu b…tan kurtulmaz…
ferhanmat@hotmail.com

 

FERHAN KILIÇ DİĞER YAZILARI:

Kripto para nedir? http://markaworld.com/kripto-para-nedir.html/

Coin’ler içinde en kıymetlisi Bitcoin http://markaworld.com/coinler-icinde-en-kiymetlisi-bitcoin.html/

Beyoğlu Beyoğlu http://markaworld.com/beyoglu-beyoglu.html/

Adabı Muaşeret http://markaworld.com/adabi-muaseret.html/

Kadınlar dedikoduyu sever http://markaworld.com/kadinlar-dedikoduyu-sever.html/

Şarap ve Monşer http://markaworld.com/sarap-ve-monser.html/

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER