MarkaWorld.com

MUSTANG’İN BAŞARISIYLA TÜRKİYE GURUR DUYMALI

MUSTANG’İN BAŞARISIYLA TÜRKİYE GURUR DUYMALI
18 Ocak 2016 - 9:49 'de eklendi ve 2209 kez görüntülendi.

‘Yabancı dilde en iyi Film’ dalında Oscar adayı ‘Mustang’in ortak yapımcısı Mine Vargı, filmin elde ettiği başarıyı değerlendirdi.

mustang_0002

 

Mine Vargı, Oscar’a aday olmanın büyük başarı olduğunun altını çizerken “Allah’ın hakkı üçtür. Üçüncüde başardım. Gönül, Türkiye’nin adayı olarak girmesini isterdi” dedi.

Habertürk’ün haberine göre, yönetmen Deniz Gamze Ergüven, ‘Mustang’ ile Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday olan ilk Türk oldu. Ergüven, böylelikle ünlü kırmızı halıda yürüyen ilk Türk olacak. Aslına bakılacak olursa Deniz Gamze Ergüven’in hayatı ilklerle dolu. Ünlü yönetmen Fransa’daki La Fémis’e kabul edilen ilk Türk. Aynı zamanda filmi Altın Küre’ye aday olan ilk Türk yönetmen. 38 yaşındaki ünlü yönetmenin önünde tek büyük hedef kaldı. O da Oscar heykelciğini eline alan ilk Türk olmak.

‘ÜÇÜNCÜDE BAŞARDIK’ 

Fransız Charles Gillibert ile birlikte ‘Mustang’in ortak yapımcısı olan Mine Vargı, 1997’de ‘Eşkıya’, 2005’te ise ‘Gönül Yarası’ ile Oscar’da aday adayı olsa da ilk 5’e girme başarısı gösterememişti. Vargı, ‘Mustang’in Oscar’da gösterdiği başarıdan dolayı duyduğu mutluluğu “Allah’ın hakkı üçtür. Üçüncüde başardık. Gönül isterdi ki Türkiye’nin adayı olarak girsin. Kızım olarak gördüğüm Deniz’in bu başarısıyla bütün ülke gururlanmalı” şeklinde dile getirdi.

‘DENİZ OSCAR’I DA ALACAK’ 

Önümüzdeki günlerde Los Angeles’a giderek Oscar töreni hazırlıklarına katılacak olan Mine Vargı, yorumlarını şöyle sürdürdü: “Mustang’in böyle bir başarı elde edeceğine senaryoyu okuduğumdan itibaren inanıyordum. Çekimler başlamadan önce Deniz’e kıyafetlerimizi hazırlamamız gerektiğini, filmin her yerden ödül alacağını söylemiştim. Aldı da. Deniz ilklerin kadını. Adaylık için çok çalıştı, Oscar’ı da alacak.”

mustang_0003

YENİDEN GÖSTERİMDE 

Cannes Film Festivali’nin açılış filmlerinden biri olduktan sonra gösterime girdiği Fransa’da 450 bin kişi tarafından izlenen ‘Mustang’, Türkiye’de izleyiciyle 23 Ekim’de buluşmuş ve sadece 18 bin kişi tarafından izlenmişti. Türkiye dağıtımcısı Kurmaca Film, Oscar’da ilk 5’e girmesinin ardından ‘Mustang’i önümüzdeki günlerde yeniden gösterime çıkaracak.

NE DEDİLER? 

Şahan Gökbakar: Deniz’in yolu açık olsun. Başarılarıyla gurur duyuyorum. İnşallah Oscar’ı da alacak.

Eda Ece: Ülkemizin gündeminde güzel haberler de olsun ‘Mustang’ Oscar adayı.

Gani Müjde: Oscar’da Fransa adına yarışacak olan ‘Mustang’in yönetmeni Deniz Gamze Ergüven’e helal olsun. Bence konuşmasını şimdiden hazırlasın.

Buğra Gülsoy: ‘Mustang’e tebrikler, başarılar.

Ayşegül Aldinç: Gönülden kutlarım. Şansı bol olsun.

Tuba Ünsal: Ucu bir yerden bize de dokunacak. Fransa adına katılsalar da yönetmen ve oyuncular Türk Tebrikler, Mustang Oscar’da. Müthiş bir başarı. Yolu açık olsun.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER