MarkaWorld.com

KARNE, BAŞARININ TEK ÖLÇÜTÜ DEĞİLDİR

KARNE, BAŞARININ TEK ÖLÇÜTÜ DEĞİLDİR
21 Ocak 2016 - 17:19 'de eklendi ve 2223 kez görüntülendi.

2015-2016 eğitim öğretim yılının birinci dönemi geride kaldı. Öğrencilerin tatile hazırlandığı bu günlerde karneyi başarının tek ölçütü olarak görmek, öğrencilerde ve hatta velilerinde üzüntüye neden oluyor. Karne zamanlarında öğrencilerin yaşadığı endişe ve korkunun azaltılması gerektiğine değinen ERA Kolejleri’nin PDR biriminden Uzm. Psikolog Aslı Kanizi, iyi karnelerin abartılı şekilde ödüllendirilmesinin de yanlış olduğunu vurguluyor.

karne_2

Zayıf notları olan öğrenciler için karne zamanları endişe kaynağı… Başarısız olarak nitelendirilmek, başka öğrencilerle karşılaştırılmak çocukların özgüvenini zedeleyen bir etki yaratıyor. ERA Kolejleri’nden uzm. psikolog Aslı Kanizi, karne dönemlerinde çocuklara yapıcı bir şekilde yaklaşmanın önemli olduğunu söylüyor. Kanizi, “Genel olarak iyi veya kötü gelen karnenin abartılı şekilde ödüllendirilmesi veya cezalandırması doğru bir yöntem değildir. Karne, sadece öğrencilerin ders çalışma becerisini ortaya koyar, onların kişiliğini ölçmez” diyor.

Karneleri nasıl değerlendirmek gerektiğine de değinen uzm. psikolog, rahat bir değerlendirme yapabilmek için yeterli zamanı ayırmak gerektiğine işaret ediyor. “Öncelikle çocuğunuza notlarından memnun olup olmadığını sorun. Memnun değilse başarısını artırmak için neler yapılabileceğini konuşun. Önemli olanın karne değil, çocuğunuzun doğru şekilde yetişmesi olduğunu hissettirerek gelecek döneme ilişkin hedeflerini dinleyin ve olumlu hedeflere ulaşması için destek olun” diyen uzm. psikolog Aslı Kanizi, tatil dönemi için de önerilerde bulundu.

Tatili Birlikte Planlayın

Yarıyıl tatili, çocuklarınızla vakit geçirmek için çok iyi bir fırsattır. Belirlediğiniz zaman dilimlerinde mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirin. Çocuklarımızı çok iyi tanıdığımızı düşünürüz ama hızla büyüyorlar, düşünceleri ve duyguları değişiyor. Bu nedenle tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve aranızdaki arkadaşlıktan zevk almak için değerlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaşına uygun olarak sinema, tiyatro ve spor faaliyetlerine katılabilir, eğlendirici ve öğretici aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Etkinlikleri seçerken çocuğunuzla ortak karar almanız, yaşı kaç olursa olsun aranızdaki iletişimi güçlendirecektir.

Boş Zamanlarda Keyif Aldıkları Uğraşlarla İlgilenmelerine İmkân Tanıyın

Karne sonuçları ne olursa olsun her çocuk gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlemeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Çocuklar, tatil dönemlerinde oyun, televizyon ve bilgisayar gibi okul dönemlerinde kısıtlandıkları aktivitelerle vakit geçirmek isterler. Tatilde boş zamanları planlarken, eğlendirici ve eğitici televizyon ve bilgisayar programlarına, şiddet unsurları içermeyen elektronik tabanlı oyunlara izin verilebilir. Ergenlik dönemindeki çocuklar çoğunlukla internet başında zaman geçirmek istediğinden evde “güvenli internet” uygulamalarını tercih etmek yararlı olacaktır.

Eksikleri Tamamlamaya Vakit Ayırın

Yarıyıl tatilinde çocuğunuzun keyifli vakit geçirip dönemin yorgunluğunu atması kadar geçtiğimiz dönemde öğrendiklerini unutmaması da önemlidir. Karne değerlendirmesi yaparken, bir sonraki dönem için hedef ve planlar oluşturmak çok yararlıdır. Değerlendirmeleri yaparken çocuğunuzu üzerek ya da otoriter bir tavır ile değil, pozitif sorularla yönlendirmek daha iyi sonuç verir. “Sence daha iyi olması için ne kadar çalışmalısın?”, “Nerelerde eksik olduğunu düşündün?” gibi cümleler kurarak tatilde eksiklerini tamamlaması ve bir sonraki dönem için çalışma motivasyonu elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla Kendiniz İçin Bir Kitap Seçin

Tatil döneminde çocuklarınızla beraber kitapevlerine uğramayı unutmayın. Bu sefer ders kitapları değil hayal güçlerini aktive edecek, farklı deneyimler yaşatacak kitaplar okumaya teşvik edin. En iyisi okumanın tadını birlikte çıkartmak için çocuğunuzla kendinize bir kitap seçin.

Spor, Sanat ve Keşfetmenin Tadı

Eğer imkân varsa, çocukların sevdikleri spor aktiviteleri ile ilgilenmeleri desteklenmeli. Hava koşullarından dolayı açık havada yapılan aktiviteler uygun olmasa da güvenli spor salonlarında yüzme, basketbol, tenis gibi eğlenceli etkinliklerin tam zamanı! Sanatla tanışmak da öğrencilerin yaratıcı yönlerini keşfetmesine olanak tanır ve hayata daha güçlü hazırlanmalarını sağlar. Yaşlarına uygun sergiler, konserler, başarıyı ödüllendirmek açısından da güzel hediyeler olabilir. Her yıl aynı yere kayağa gitmek yerine organize edilebilirse şehrin içinde ya da farklı şehirlerde bambaşka müzeleri ve mimariyi keşfetmek ise çocuğunuzun ufkunu açarken, birlikte değerli anılar biriktirmenize de yardımcı olacaktır.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER