MarkaWorld.com

İstanbul, Dell’in belirlediği ilk 25 Kadın Girişimci Kent arasında gösterildi

Dell, 4 yıllık bir araştırmanın ürünü olan Kadın Girişimci Kentler (WE Cities) Endeksi’nin bulgularını açıkladı. Dünyanın yüksek potansiyele sahip kadın girişimcileri en çok teşvik eden araştırmada, İstanbul listeye 25’inci sıradan girdi

İstanbul, Dell’in belirlediği ilk 25 Kadın Girişimci Kent arasında gösterildi
18 Ağustos 2016 - 15:25 'de eklendi ve 1505 kez görüntülendi.

Dell, Global Girişimcilik Zirvesi’nde, 2016 Kadın Girişimci Kentler Endeksi’nin (We Cities) sonuçlarını açıkladı. Yüksek potansiyele sahip kadın girişimcileri teşvik eden dünyanın ilk 25 kentini ortaya koyan araştırmada, İstanbul listeye 25’inci sıradan girdi. Araştırma, kentlerin kadın girişimcilerce kurulan şirketleri teşvik etme becerilerini ele alan cinsiyet bazlı tek küresel endeks olarak da dikkat çekiyor.

Aralarında İstanbul’un da yer aldığı dünyanın kadın girişimcileri en çok destekleyen ilk 25 kentine ilişkin bulgular, 7. kez düzenlenen Dell Kadın Girişimci Ağı Zirvesi’nde (Women’s Entrepreneur Network Summit- DWEN) diyalog ve değişime yönelik bir sıçrama tahtası olarak ele alındı. 27-28 Haziran’da dünyanın önde gelen 200 kadın girişimciyi, iş dünyası liderlerini ve Dell iş ortaklarını bir araya getiren bu küresel toplantının ana teması ise “Geleceğe Hazır Dünya için Yenilik Yap” oldu.

dell_3

Araştırmayı değerlendiren Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru, “Kadın girişimcilerin yarattığı inovasyon ve istihdam, sağlıklı bir küresel ekonomi için hayati bir önem taşıyor. Daha önce DWEN etkinliğinin 4.’sünü İstanbul’da gerçekleştirerek ülkemizdeki kadın girişimcilerin gelişimine de doğrudan katkıda bulunma şansı yakalamıştık. Şimdi de İstanbul’un da kadın girişimcileri destekleyen ilk 25 kent arasında yer alması, bize ayrıca büyük bir gurur verdi. Türkiye’nin tüm şehirlerinde benzer gelişmeleri görmeyi arzu ediyoruz” dedi. Duru sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kuluçka ve iş geliştirme merkezleri, yatırımı destekleyen, hızlandıran oluşumlar ve mentörlük sisteminin giderek yaygınlaştığı İstanbul’da, kadın girişimcilerin her geçen yıl sayısının arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Araştırmamız gösteriyor ki dünyadaki bazı kentler ve ülkeler, kadınlarca kurulan girişim (start-up) şirketlerini cesaretlendirme ve destekleme konusunda diğerlerinden çok daha fazlasını yapıyor. Bu endeks, kamu ve kent lideri ile diyaloğu farkındalıktan öteye götürerek aksiyon alma ve büyük bir ekonomik etki yaratacak olan kadın girişimcileri güçlendirme konusunda bize önemli bir ışık tutuyor.”

Kadınlar sermayeye erişimde sorun yaşıyorlar

Dell’in 4 yıl süren “Yüksek Potansiyele Sahip Kadın Girişimciler” (HPWE) araştırmasını temel alarak beş önemli kategori belirlendi: sermaye, teknoloji, yetenek, kültür ve pazarlar. Genel sıralamayı etkileyen 70 belirleyici etkenden 44’ü ise cinsiyete dayalı. Bireysel belirleyici unsurlar şu 4 kritere göre ele alındı:

  • Uygunluk
  • Temel veriler
  • Endekste benzersiz olma
  • Cinsiyet

Kadın Girişimci Kentler için yürütülen araştırma, Harvard Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi’nden Dr. David Ricketts’in başkanlığında gerçekleştirilen 2016 Dell Kadın Girişimci Ağı (DWEN) Araştırma Sempozyumu sırasında başladı. Araştırma sempozyumu, söz konusu model için fikir geliştirmek üzere 40 küresel fikir lideri ile kadın girişimcileri, akademisyenleri ve medyayı bir araya getirdi. Sempozyum sonunda elde edilen en önemli veriler ise şöyle:

  • Sermayeye erişim, hâlâ kadın girişimcilerin karşı karşıya geldiği 1 numaralı sorun olmaya devam ediyor.
  • İş geliştirme merkezleri, yatırıma hız veren modeller ve mentörler ile sağlam ekosistemler yaratmak, girişimciler için büyük bir fark yaratıyor; bütün mesele sağlam bir ağ kurmakta bitiyor.

Kültürel normlar ve bunların siyasi göstergeleri, kadın girişimciler için ciddi bir sorun yaratıyor. İlk 25 şehir şu şekilde sıralanıyor:

dell_2

Genel Sıralama 9. PARIS 18. MEXICO CITY
1. NEW YORK 10. SEATTLE 19. SAO PAULO
2. BAY AREA 11. MUNİH 20. SEOUL
3. LONDRA 12. AUSTIN 21. MILANO
4. STOCKHOLM 13. BEIJING 22. DELHI
5. SINGAPUR 14. HONG KONG 23. JOHANNESBURG
6. TORONTO 15. TAIPEI 24. JAKARTA
7. WASHINGTON 16. SHANGHAI 25. iSTANBUL
8. SYDNEY 17. TOKYO

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER