MarkaWorld.com

GE Olimpiyat Oyunları için çalışıyor

Olimpiyat Oyunları’nın uluslararası ortağı GE, oyunlara Güney Amerika’da ev sahipliği yapacak ilk şehir olan Rio de Janeiro için 170’den fazla altyapı projesiyle katkıda bulundu. 2005 yılından bu yana GE’nin Olimpiyat sponsorluğu kapsamında çalışan GE Olimpiyat ve Spor Pazarlama Direktörü Chris Katsuleres, GE’nin düzenlediği büyük çalışmaları; ek enerji kapasitesi, stadyumlar için aydınlatma, mekânlar için enerji yönetim sistemleri, sporcular için sağlık hizmetleri olarak özetledi. 2006’da Torino ile devam eden süreç ve sonrasında da çalışmalarını sürdüren Katsuleres,”Olimpiyat Oyunları, mükemmellik ve performansla ilgilidir ve bu da, GE’nin marka değerleriyle örtüşür niteliktedir” dedi.

GE Olimpiyat Oyunları için çalışıyor
10 Ağustos 2016 - 10:18 'de eklendi ve 2161 kez görüntülendi.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda teknolojiler ve çözümlerle oyunlara katkıda bulunan sekiz farklı iş kolunun bulunduğunu belirten Katsuleres, “Brezilyalı spor takımlarının dijital-performans yönetimi için Rio’daki Küresel Araştırma Merkezi’mizdeki araştırmalardan da faydalanıyoruz” dedi.

5 Ağustos’taki Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni için her şeyin zamanında hazır ve çalışır olması adına planlama, üretim, teslim, kurulum ve devreye alma aşamalarında çok sayıda kişi görev aldı. Katsuleres şunları dile getirdi: “Bu proje, GE Brezilya’nın da ötesine geçmektedir. Çin, Polonya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Macaristan ve Brezilya olmak üzere, dünyanın dört bir köşesinden ürünlerimiz var. Rio’da yaptıklarımıza bakarsanız, GE’nin kapsamı ve GE Store’un hayata geçişi arasındaki bağlantıyı da görebilirsiniz.”

Katsuleres, GE’nin Oyunları desteklediği birtakım kilit alanlara değinerek GE raporlarından, yerel spor federasyonu için yüksek teknoloji eğitim programından ve şirketin Rio je Janeiro’a miras niteliğindeki katkılarından da söz etti.

ge_3

Enerji Bağlantıları

Uluslararası Yayın Merkezi, (IBC) spor karşılaşmalarının herhangi birine ev sahipliği yapmayacak olsa bile Oyunlar sırasında belki de en kritik öneme sahip altyapılardan biri. Bu binada dünyaya yayın akışı sağlamak üzere çalışan 5000 üretim personeli görev alıyor. IBC gücünü, GE’nin enerji yönetim ve dağıtım ekipmanlarından alacak. Ayrıca IOC’nin uyguladığı enerji depolama stratejisinde de kritik bir rol oynayacak olan GE; şebekelerden alınan birincil güçte herhangi bir arızanın meydana gelmesi durumunda devreye girecek şekilde yedek enerji sağlıyor.

IBC de dahil olmak üzere Rio’daki her bir mekanda GE tarafından devreye alınacak olan 3000 UPS [Kesintisiz Güç Kaynağı] gücünde tek ve üç aşamalı sistemler var. GE’nin alçak gerilim panolarından şalt tesislerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan elektrik dağıtım ekipmanları ve 65 güç transformatörü bulunuyor. Bunun yanında şehrin tamamı için ek güç üretimi gerekeceğinden, GE’nin burada hayata geçirdiği iki büyük enerji projesi de mevcut. Bu doğrultuda, GE, Rio’da güç ve enerji alanının tamamında çeşitli seviyelerde varlık gösteriyor.

ge_5

Aydınlatma Çözümleri

Stadyumların ve arenaların aydınlatılmasındaki en büyük zorluğu, Olimpiyat Oyunları’nın yayımlanması için gereken standartlar oluşturuyor. GE’nin oyunlardaki işbirliğinin bir parçası olarak, yayın kuruluşu olan partnerlere dağıtım için küresel bir akış sağlayan Olimpiyat Yayın Hizmetleriyle yakın çalışmalar sürdürdü.

GE, geleneksel aydınlatma çözümlerinden daha fazla enerji verimliliği sağlayan LED çözümlerine geçiş yapmaya odaklı, şehir genelinde kullanılacak aydınlatma kapsamında birçok proje geliştirdi. Bu kapsamındaki en büyük iki projesi, iş merkezlerinin bulunduğu bölge olan Lapa ve Flamengo Park’ında gerçekleşti.

ge_6

Gelişmiş Tıbbi Görüntüleme

Rio’ya seyahat edecek olan 10 bin sporcuya yönelik bir tıbbi hizmetler tesisi olan Poliklinik, sporcuların erişebileceği en yakın teknoloji bağlantısını sunuyor. GE burada da MR’dan ultrasona ve dijital röntgene kadar uzanan tam kapsamlı diagnostik görüntüleme yaklaşımlarını sunuyor. Bu teknolojiler, GE Sağlık’ın diagnostik dijital görüntüleme çözümleriyle bir araya gelerek dünyanın en iyi sporcuları için yüksek kalitede sağlık hizmetinin sunulmasını sağlıyor. Bu sporcular, bütün ömürleri boyunca ülkelerini Olimpiyat Oyunları’nda temsil etmek uğruna antrenman yaptı. Ancak yaralanmalar da, sporun bir parçası. GE, Bu tür olaylar gerçekleştiğinde, sporcular, müsabakalara devam edebilsin ve hayatları boyunca kurdukları hayalleri gerçekleştirebilsin diye, sağlık uzmanlarının durumu en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla ve sporcuyu oyunlara kusursuz bir şekilde geri döndürmeleri için gereken diagnostik görüntüleme araçlarını sağlıyor olacak.

ge_4

Elektronik Tıbbi Kayıtlar

GE ekipman sağlamasının yanı sıra Rio’da ilk defa olmak üzere elektronik tıbbi kayıt sistemi Centricity Practice Solution çözümünü hayata geçirecek. Daha önceki yıllarda sporcular Poliklinik’e geldiklerinde bir sürü basılı form doldurarak sağlıklarıyla ilgili geçmişlerine yönelik soruları en iyi şekilde yanıtlamaya çalışırdı. Artık bir sporcu Poliklinik’e geldiğinde, akreditasyon taramasından geçerek gerekli bilgileri alabilecek ve Poliklinik’te yer alan tüm bilgisayar ünitelerinden erişilebilecek şekilde bir tıbbi kayıt oluşturabilecek. Buradan diagnostik görüntüleme modaliteleri için bağlantılar kurulabilecek ve söz konusu sporcuya özel tüm bilgiler ve veriler, Poliklinik’te bulunan tüm sağlık uzmanları tarafından erişilebilecek olan tek bir tıbbi kayıtta tutulacak. Şimdiye kadar nasıl işlediğine bakıldığında karşı karşıya olduğumuz çarpıcı bir dönüşüm.

ge_2

Dijital Performans Yönetimi

GE, ev sahibi ülkelerin her birinde ulusal spor federasyonlarından biri için sponsorluk sağlıyor. Bu şekilde orada bulunan sporcularla bağlantı kurabiliyor ve onları destekleyebiliyor. Rio için ise ortak çalışmalar yürüttüğümüz Brezilya Kano/Kayak Federasyonu teknolojiden yola çıkarak GE ile birlikte neler yapabileceklerini görmek istedi. Bu doğrultuda, takımın performans direktörü ve antrenörleri ile birlikte çalışan GE, Rio’daki Küresel Araştırma Merkezi’ndeki veri bilimcilerin sunduğu verilere dayalı bir ortaklık kurdu. Dünya standartlarında, birinci sınıf bir veri kayıt ve analiz sistemi geliştirdi. Antrenörlerin, sporcuların idman sürecine yönelik tüm verilere gerçek zamanlı erişimi bulunuyor. Sporcuların hızlarını ve biyometrik verilerini izleyebiliyorlar ve sporcuların performansında yarım saniye bile ilerleme kaydedebilmek için önceden gerçekleşen idmanlarla ve rakipleriyle buradaki verileri karşılaştırabiliyorlar. Bu işbirliği, GE’nin sporcu performansıyla bağlantılı bir projede hayat bulan dijital endüstriyel teknolojileri ve veri analizi becerilerine yönelik güzel bir örnektir.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER