MarkaWorld.com

Bosch’tan Şangay Kulesi’ne entegre güvenlik çözümleri

Bosch Güvenlik Sistemleri, Çin’e gelen turistlerin gözdesi Şangay Kulesi’ni; en yeni güvenlik kameraları, anons sistemleri, profesyonel ses ve hırsız alarm çözümleriyle donattı.

Bosch’tan Şangay Kulesi’ne entegre güvenlik çözümleri
22 Temmuz 2016 - 14:19 'de eklendi ve 2316 kez görüntülendi.

Çin’in simgesi ve 632 metrelik yüksekliğiyle Dubai’de bulunan Burj Khalifa’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci binası olan Şangay Kulesi’nde kullanılacak entegre güvenlik çözümleri için Bosch ürünleri tercih edildi.

Yer üstünde bulunan farklı kullanım amaçlarına sahip 127 kat ve yer altında bulunan  5 kat ile ‘dikey şehir’ olarak da bilinen Şangay Kulesi’ne kurulan gece-gündüz çalışan akıllı güvenlik sisteminde, 2.100 adet yüksek çözünürlüklü sabit Bosch DINION ve FLEXIDOME kameralardan oluşan bir ağın yanı sıra, tüm binaya yerleştirilen ve işletimsel ihtiyaçların hepsini karşılayan hareketli AUTODOME kameralar da bulunuyor.

Bosch’un Starlight teknolojisi sayesinde, aydınlatma koşulları veya nesnenin hareketi ne olursa olsun, bu kameralar 7/24 yüksek çözünürlüklü video görüntüsü sağlıyor.

Ayrıca, Bosch AUTODOME IP kameralarda bulunan Akıllı Takip özelliği, önceden belirlenmiş alarm kurallarına veya basit bir tıklamaya bağlı olarak, kulenin güvenlik personelinin, tüm binadaki hareket eden hedefleri otomatik olarak takip edebilmesine imkan sağlıyor. Akıllı Otomatik Pozlama ve Akıllı Dinamik Gürültü Azaltma teknolojisi sayesinde, kameranın harekete, kulenin değişen ışık yoğunluğuna, ön ve arka ışık dalgalanmalarına göre ayarları sürekli ve dinamik olarak ayarlanıyor.

Kuleyi aydınlatmak için gereken güç miktarını azaltmak için, binanın ön cephesi doğal ışığın, binanın içine azami miktarda girmesini sağlayacak şekilde inşa edildi. AUTODOME IP kameralar, ışık değişiminden bağımsız olarak nesnelerin mükemmel şekilde pozlanmasını sağlarken, veri bit hızını ve saklama gerekliliklerini de asgari oranda tutuyor. Dahili Akıllı Video Analitikleri, gerekli olduğu hallerde alarm vererek ihtiyaç olduğunda personelin doğru verileri derhal edinebilmesine olanak sağlıyor.

Bosch Video Yönetim Yazılımı (BVMS) tarafından kontrol edilen 150 adet Bosch VIDEOJET 7000 video kod çözücü, bir kesinti veya arıza sırasında bile güvenlik çalışanlarının videoyu sürekli olarak canlı şekilde izleyebilmesini ve oynatabilmesini mümkün kılıyor. Son olarak da Bosch 2PB DSA-E serisi veri depolama sistemi, videonun dışarı sızdırılmamasını ve güvenliği sağlamak için uzun süreli video kayıt olanağı sağlıyor.

bosch_2

İzinsiz girişe geçit yok! 

Kule, acil durum halinde binanın güvenli ve hızlı bir şekilde tahliye edilebilmesi için, dijital Bosch PRAESIDEO anons sistemi ve sesli tahliye sistemiyle donatıldı. Tüm binaya stratejik olarak dağıtılmış 100’den fazla amplifikatör ve 6.000 adet hoparlörle güvenlik personeli, kulenin farklı alanlarına bir hayli anlaşılır ve hedeflenmiş olan tahliye talimatları verebiliyor. Altı adet kontrol odasının ses ve kontrol sinyalleri, kule içerisinde bir yerel alan ağı aracılığıyla birbirine bağlanmış yedekli bir yapı oluşturuyor. Kulenin kontrol odalarından birinde bir arıza meydana gelmesi halinde bile, tahliye talimatları tüm binada yayınlanmaya devam ediyor ve ziyaretçiler ile personelin düzenli bir şekilde binayı tahliye etmesini sağlıyor.

Kulenin güvenlik kamerası sistemi, aynı zamanda Bosch Blue Line Gen2 hırsız alarm dedektörleri ve 12 set DS7400XI Bosch Hırsız Alarm Kontrol Paneli ile de destekleniyor. Bu dedektörler kulede bulunan güvenlik kameralarıyla etkileşime girerek izinsiz girişleri izliyor ve kontrol odasındaki BVMS’ye (Bosch Video Yönetim Sistemi) sinyal gönderiyorlar. Dolayısıyla, izinsiz bir giriş olması halinde güvenlik personeline alarm veriliyor ve izinsiz girişi yapan kişi, kontrol odasından görsel olarak izlenebiliyor.

bosch_3

Geliştirilmiş ses deneyimi

Şangay Kulesi’nde ayrıca, kulenin platform yapısında bulunan çok amaçlı bir ziyafet salonunun yanı sıra yine çok amaçlı bir konferans merkezi de bulunuyor. Konferans merkezinde gerçekleştirilen etkinliklerdeki ses performansının daha iyi olabilmesi için, Bosch Güvenlik Sistemleri’nin bir markası olan Electro-voice ürünleri tercih edildi. Bunlar arasında, konferans ve etkinlik katılımcılarına optimum ses deneyimi yaşatmak üzere seçilmiş ve tüm binaya stratejik şekilde yerleştirilmiş 100 adet EVID hoparlör, yüksek kaliteli bir ses deneyimi sunmak amacıyla EVF hoparlörler, Tour Grade (TG) ve Contractor hassasiyet serisi (CPS) amplifikatörler, RE serisi mikrofonlar gibi ürünler de bulunuyor.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER