MarkaWorld.com

Anne şefkati

Anne şefkati
31 Ocak 2021 - 22:34 'de eklendi ve 372 kez görüntülendi.

Sevgili Okurlar

Hepimizin çocukları var ve onları iyi yetiştirmek bizim en önemli görevimiz. Anne kucağında ve mutlu baba ocağında büyümek her çocuğun vazgeçilmez hakkıdır. Çeşitli sebeplerle bu haktan mahrum bırakılması, çocuğun kişilik gelişimini, beden ve ruh sağlığını derinden etkiler.
Çok iyi bakılsalar dahi anne veya babadan; herhangibirinden mahrum büyüyen çocuklar, yaşıtlarına oranla zihinsel ve bedensel yönden geri kalır; sevgi bağı kurmakta zorlanırlar. Bu şekilde yetişen çocuklardaki güven eksikliği; kurallara uymamak, aykırı davranmak ve dikkati üzerine çekmek için olmadık davranışlarda bulunmak gibi farklılıklarla ortaya çıkar. Ayrılmış aile çocuklarındaki suçluluk duygusu, ergenlik döneminde çok büyük problemlere davetiye çıkarır. Dağılmış ailelerin çocuklarında en sık rastlanan ergenlik problemleri; düşük okul başarısı ve uyumsuz davranışlar, hırsızlık yapmak, eşyalara ve çevreye zarar vermek, saldırganlık, alkol, sigara, yalancılık, madde bağımlılığı, hayal dünyasında yaşamak, internet bağımlılığı, arkadaş seçimindeki yanlış tercihler, dikkat eksikliği, inatçılık, cinsel problemler ve daha neler neler. Ben sadece yazıyorum, uzmanlar söylüyor.
Boşanma sebebi ne olursa olsun, ebeveynler konuşarak anlaşmayı başarabilmeli, birbirlerini çocuğa kötülememeli, çocuğu anne veya babanın herhangibirinden mahrum etmemelidirler. Annesiz büyütülmeye çalışılan çocuk bir tarafı yıkılmış ev gibidir. Geceleri o boşluktan içeri soğuk girer, hırsız girer endişesiyle hep tetikte yaşar. Bu kaybın içinde doğurduğu boşluk öyle büyür ki, ilerleyen yıllarda duygu yoksunluğuna ve tepkisizliğe sebep olur. Ergenlikte çok büyük problemlerin ana kaynağı olur. Bir kişi, çocukluk yıllarını ne kadar annesinin kucağında geçirirse o kadar olgun ve dingin olur.
Sevgi sunan hiçkimse, anne kucağı kadar sıcağını sunamaz. Çocukluk döneminde anneden uzun süre ayrı kalınması, duygusal gelişimi çok olumsuz etkiler. Annesine güvenle bağlanamayan kişi, hep bir yanını kendisini korumak üzere kenarda tutar. Hayatın savaş üzerine kurulu olduğunu düşünerek yaşar. Her an patlayacak bir bomba gibidir.
Çocuklar sevgiyi öğrendikleri şekilde yansıtır. Annesinin yanında olmak, onunla uyanmak, onunla yemek yemek, kucağına gelmek, sürekli onay alma ihtiyacı içinde olmak biçiminde ortaya koyduğu bütün davranışlar, aslında çocuğun sevgisini gösterdiği hareketlerdir.
Çocuğun geleceğinin şekillenmesindeki en önemli varlık annesidir. Anne sevgisiyle büyüyen çocuk harikalar yaratabilirken, sevgisiz ya da annesiz büyüyen çocuk enkazlarla ortaya çıkabilir. Anne sevgisinden yoksunluk, yeri doldurulamayan ve eksikliği ciddi şekilde arızalar yaratan hastalıklı bir durumdur. Anne sevgisi, her yaş çocuk için mutluluk ve duygusal doyum demektir. Anne modelinden yoksun yetişen çocuk, ciddi kimlik karmaşası yaşamaya adaydır. Kendi ruh acılarını kendilerinden başkası bilemez.
Bu yazıyı niye yazıyorum biliyor musunuz? Okuyacağını düşündüğüm birilerine söyleyemediklerimi bu yolla anlatabilmek için. Ergenlik diye giydirilmeye çalışan kılıfın altında çok farklı sebepler yatabilir. Güçlü olanın kazandığı bir düello değildir ki çocuk. Kimi kimden kaçırıyorsunuz. Dileğim tüm çocukların anne ve babasıyla birlikte sağlıklı biçimde büyümesidir…

 

FERHAN KILIÇ DİĞER YAZILARI:

Kripto para nedir? http://markaworld.com/kripto-para-nedir.html/

Coin’ler içinde en kıymetlisi Bitcoin http://markaworld.com/coinler-icinde-en-kiymetlisi-bitcoin.html/

Beyoğlu Beyoğlu http://markaworld.com/beyoglu-beyoglu.html/

Adabı Muaşeret http://markaworld.com/adabi-muaseret.html/

Kadınlar dedikoduyu sever http://markaworld.com/kadinlar-dedikoduyu-sever.html/

Şarap ve Monşer http://markaworld.com/sarap-ve-monser.html/

Hangi şarapla hangi peynir? http://markaworld.com/hangi-sarapla-hangi-peynir.html/

Eşdeğer alan http://markaworld.com/esdeger-alan.html/

Yaşama dair http://markaworld.com/yasama-dair.html/

Anne şefkati http://markaworld.com/anne-sefkati.html/

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER