MarkaWorld.com

14. TESİD YENİLİKÇİLİK YARATICILIK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

14. TESİD YENİLİKÇİLİK YARATICILIK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
01 Şubat 2016 - 11:18 'de eklendi ve 1916 kez görüntülendi.

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, FMV Işık Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. FMV Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sıddık YARMAN, TESİD’in yeni ‘Yönetim Kurulu Başkanı’ olarak seçildi.

tesid_2

BİNALİ YILDIRIM: “ÜLKEMİZ İNSANININ ORTAYA ÇIKARDIĞI YENİLİKÇİ ÜRÜNLER TEŞVİK EDİLMELİ”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM, TESİD başkanlık seçimi ve ödül törenine özel olarak ilettiği mesajında; “Dünyanın bilişim çağına girdiği bu dönemde, fikri mülkiyet sahipliği ve yenilikçiliğin son derece önem kazandığı bir dönemden geçiyoruz. Yaşanan bu süreçte ülkemizin de bu alanlarda söz sahibi olması, dünyada yaşanan gelişmelerden geri kalmaması ile birlikte katma değeri yüksek ürünlerin ve patent gelişmelerinin en yoğun yaşandığı elektronik sanayinde ülkemiz insanının ortaya çıkardığı yenilikçi ürünleri ödüllendirerek teşvik etmenizi takdirle karşılıyorum. Bu etkinliği organize edenleri, katılan tüm davetlileri, katılımcı firmaları ve ödüle layık görülen başarılı kurumları kutluyor, saygı ve selamlarımı iletiyorum” dedi.

Ödül töreninin açış konuşmasını yapan Prof. Dr. Sıddık YARMAN, TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nin artık gelenekselleştiğini ve sektör adına önemli bir teşvik unsuru olduğunu belirterek tüm katılımcıları kutladı.

Prof_Dr_Siddik_YARMAN

“SENDROMDAN KURTULMANIN ÇARESİ İLERİ TEKNOLOJİLERDE KATMA DEĞER ÜRETMEKTİR”

Prof. Dr. Sıddık YARMAN; “TESİD’de Savronik firmasının bir temsilcisi olarak bulunuyordum. Uzun yıllar yönetim kurulunda görev aldım, başkan vekilliği yaptım. Bugün yapılan seçimle de TESİD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildim. Sektörü, bu güzide topluluk içerisinde temsil etmekten ve sektöre emek veren bir emekçi olmaktan memnuniyet duyuyorum. Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD), ülkemizin en güzide sivil toplum örgütlerinin başında geliyor. Özellikle günümüz ileri teknolojilerini hem ülkemizde, hem de dünyada geliştiren- üreten şirketleri bünyesinde bulunduruyor. Ülkemizin orta gelir sendromundan kurtulmasının en temel prensibi; ileri teknolojilerde katma değer üretmektir. Bu konularda katma değer sağlamak ise ciddi ürünler tasarlayıp, araştırmalar yapıp ve bu tasarımların prototiplerini ortaya koyup dünyaya tanıtmakla, bunların seri üretimini gerçekleştirmekle ve dünya pazarlarına bu ürünleri satmakla olur.” 

“DÜNYADA SÜREKLİLİĞİ SAĞLAYABİLMEK İÇİN SİYASİ-EKONOMİK-ASKERİ GÜÇ”

“Dünya pazarlarında tutunmak sadece girişimcinin yapabileceği bir iş değil. Bu atılımı sağlayabilmek için üç temel ayağımızı sağlamlaştırmak gerekiyor. Bu ayaklar; siyasi, finansal ve askeri güç noktalarıdır. Ülkemizdeki siyasi istikrar, Türkiye’deki elektronik sanayicilerinin dünyada çok daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Çünkü üretici, araştırmacı ve geliştiricilerin önünü açan, onlara yeni pazarlar sağlayan ve güç veren siyasi anlaşmalardır. Diğer bir unsur ise ekonomidir. Düzgün finansı olmayan bir altyapı veya sağlıklı finansal yapıdan uzak araştırma birimlerinin nitelikli teknoloji üretebilmesi mümkün değildir. Dünyaya açılabilmek için yeni ekonomik işbirlikleri ile sektörün desteklenmesi gerekmektedir. Uluslararası arenalarda sağlıklı adımlar atabilmek, dış pazarlarda uzun vadeli süreçlerde etkili olabilmek için bu iki unsur kaçınılmazdır. Üçüncü unsur ‘Askeri Yapı’dır. Bu üç ayağın yere sağlam basması, siyasi-ekonomik ve askeri güçlerin eşgüdümlü hareket etmesi gerekir. Siyasi, ekonomik ve askeri istikrar; güç kavramını oluşturur. Bu üç unsurda istikrarı eşzamanlı ortaya koyarak bölgemizde varlığımızı sürdürmeli, gücümüzü ortaya koymalıyız. Dünya dinamikleri her zaman bu şekilde çalışmaktadır. Dünyanın bir parçası olabilmek için bahsettiğimiz bu unsurların sürekliliğini sağlamalıyız.”

“TÜRKİYE’DEKİ KATMA DEĞERİ YÜKSEKLERE ÇEKMEK, DÜNYAYA YAYILMAK ZORUNDAYIZ”

“TESİD olarak Türkiye’deki katma değeri yükseklere çekmek, dünyaya yayılmak zorundayız. Özellikle beyaz eşya konusunda dünya pazarlarında söz sahibi firmalarımız var. Bunlardan Vestel veya Arçelik, yurt içinde olduğu gibi dış pazarda da söz sahibi. Askeri alanda ise hem yurt içinde, hem de yurt dışı pazarlarında ciddi yatırımları olan, ürünleri olan Aselsan ve Savronik var.”

“TÜM KITALARDA TÜRK VARLIĞINI SÜRDÜRMEK İÇİN MÜCADELE ETMELİYİZ”

“Türkiye’deki elektronik sektörünün başarısını artırmak için büyük gayretler sarf etmemiz gerekiyor. Şirketlerimizi üretkenliklerini artırmak için gerekli desteği sağlamamız çok önemli. Tüm kıtalarda Türk varlığını sürdürmek için mücadele etmeliyiz. TESİD olarak görevimiz; ülkemizdeki ileri teknoloji üreten şirketlerin menfaatlerini gerek devlet nezdinde, gerekse uluslararası platformlarda en iyi şekilde korumaktır.”

Prof_Dr_Sirin_Tekinay

“SANAYİCİLERLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞABİLİRSEK, BAŞARILI MEZUNLAR YETİŞTİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin TEKİNAY konuşmasında; “TESİD etkinliğine ev sahipliği yapmaktan çok mutluyum. Mühendisliğin diğer disiplinlere çok daha fazla yaklaştığı günler yaşıyoruz. Son yıllarda dünya çapında; bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik olmak üzere çok disiplinli bir yaklaşım ortaya çıktı. Biz elektronik mühendisleri olarak yaratıcılığa ne kadar önem verirsek, endüstriyel, elektronik ve yönetim tasarımını kucaklarsak; başarılı çözümler üretebileceğiz. Bir eğitim kurumu olarak sanayicilerle işbirliği içerisinde çalışabilirsek, başarılı mezunlar yetiştireceğimize inanıyoruz” dedi.

1454281486_Tesid_odul_2

14. TESİD YENİLİKÇİLİK YARATICILIK ÖDÜLLERİ

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Firma: KAREL
Ürün: VIA-100G Entegre GPS / INS Sistemi

KOBİ DALINDA VERİLEN ÖDÜLLER

KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü
Firma: VEMUS
Ürün: NFC Özellikli 12 Tuşlu Elektronik Dolap Kilidi

KOBİ Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü
Firma: ESEN
Ürün: Geniş Alan Gözetleme Sistemi

KOBİ Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü
Firma: MAKELSAN
Ürün: MPC Serisi Yeni Nesil, Yüksek Hızlı Statik Voltaj Regülatörü

 

BÜYÜK FİRMA DALINDA VERİLEN ÖDÜLLER

Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü
Firma: ASELSAN
Ürün: Aselsan HZR Suüstü Gemileri İçin Torpido Karşı Tedbir Sistemi

Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü
Firma: ARÇELİK
Ürün: BEKO 300TR Yazar Kasa

Büyük Firma Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü
Firma: NETAŞ
Ürün: Nova MSP Medya Güvenlik Platformu

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER